Yatırım Piyasalarında Haziran Ayında Gerçekleşen Gelişmeler

Normalleşme dönemine girilmesine rağmen hala korona virüsün etkileri geçmiş değil. Aşı bulunduktan sonra bile etkileri kolay kolay geçebilecek gibi değil. Peki haziran ayında piyasa ne durumda? Borsa ne durumda? Para kurları ve emtia ne durumda?

Genel Olarak Piyasalar

Geçtiğimiz mayıs ayında finansal piyasalar ilk yarıda negatif düzeyde seyretse de ayın sonlarına doğru bu seyir pozitife dönmeye başladı. BIST100 endeksi, verilerine bakıldığı zaman bu artış rahat bir şekilde görülmekte. Bu da gösteriyor ki, piyasalar yavaş yavaş toparlanmaya başladı. Ayrıca konut kredisi faiz oranlarındaki düşüşten sonra konut fiyatlarının artmasına rağmen konut alımlarında da artış gözlemlendi. En çok merak edilen konulardan olan petrol fiyatları da ay içerisinde dalgalanmalar olsa da Haziran ayının başına göre artış gösterdi. Aynı şekilde Dolar, Euro ve altın da Haziran ayının ilk günlerine kıyasla, artış gösterdi.

haziran ayında Genel Olarak Piyasalar

İlginizi çekebilir: Corona Virüs Döneminde Finansal Sağlığı Korumak

Borsa Durumu

BIST100 endeksine baktığımızda; Haziran ayına 14.112.352.061 TL’lik bir işlem hacmiyle 107.266 puanla girdi. Ayın bazı günlerinde ara ara düşüşler yaşasa da 26 Haziran itibariyle 14.658.426.722 TL işlem hacmine ve 114.668 puana yükseldi. Normalleşme süreci ile futbol maçlarının devam etmeye başlamasının ardından BIST SPOR endeksi de Haziran ayı boyunca, ara ara dalgalanmalar olsa da artış gösterdi. Sonuç olarak BIST100 endeksi verilerinin 1 aylık verilerini göz önüne aldığımızda, korona virüs ikilemlerine rağmen işlem hacminde ve puanında artış olduğu gözlemlenmektedir.

haziran ayında Borsa Durumu

İlginizi çekebilir: Yatırım Yapmaya Yeni Başlayanlar İçin 6 Önemli Tavsiye!

Para Kurları ve Emtia

Haziran ayına 6.81 ile başlayan dolar, 2 Haziran’da 6.70 ile haziran ayının en düşük değerini gördü. Ara ara küçük düşüşler olsa da şu anda 6.85 TL ile ayın başına göre artış gösterdi. Aynı grafik Euro’da da gözlemlendi. Aya 7.56 ile başlayan Euro, Dolar ile aynı şekilde 2 Haziran’da 7.50 ile Haziran ayının en düşük değerini gördü. Ay içinde dalgalanmalar yaşasa da şu anda 7.69 ile değeri ile ay başına göre artış gösterdi. Emtia olarak altın, ham petrol ve Brent petrolü inceleyecek olursak; altının gramı ilk günlerde Haziran ayının en dip değerini görse de aylık grafiğe bakıldığında artış gösterdiği ortada. Haziran ayına gramı 380.898 TL’den giren altın, ayın sonuna doğru 390.151 TL değerine kadar yükseldi. Ayrıca Brent petrol, ham petrol, kalorifer yakıtı, bakır, Amerikan kahve C emtialarının işlem hacminde yüzdelik artışlar görülürken; doğalgaz, Amerikan buğdayı, platin, gümüş, Amerikan mısır gibi emtiaların işlem hacminde ise düşüşler yaşandı.

Haziran ayında Para Kurları ve Emtia

İlginizi çekebilir: Yatırım Getirinizi En Üst Düzeye Nasıl Çıkartırsınız?

İlginizi çekebilir: Başarılı ve Uzun Vadeli Yatırım İçin 5 İpucu!