Başarılı ve Uzun Vadeli Yatırım İçin 5 İpucu!

Ne kadar sürede bu yatırımdan getiri bekliyorum? Uzun vadeli yatırım mı yapmalıyım? Kısa vadeli mi? Yatırım yapmak isteyenler, her şeyden önce bu soruyu kendilerine sormalıdır. Peki, uzun vadeli yatırım ve kısa vadeli yatırım nedir? Adı üstünde, kısa vadeli yatırımlardan 2-3 ay içinde getiri beklenirken, uzun vadeli yatırımlarda ise bu süre 4-5 yıla kadar çıkabilmektedir. Vade uzadıkça yatırımların getirisinin de arttığı bilinmektedir. Yatırım denilince akla ilk gelen isimlerden biri olan Buffet, aslında uzun vadeli yatırım konusunu çok iyi özetlemiş: “Başarılı yatırım, sabır, disiplin ve zaman gerektirir.”

1- Sabırlı Olun

Uzun vadeli yatırım için kesinlikle sabırlı olmalısınız. Hatta sabırlı olmayı öğrenmelisiniz. Finansal piyasalar, belli zaman dilimlerinde kısa dalgalanmalar olabilmektedir. Bu dalgalanmalar çoğu zaman geçici olabileceği için hemen aksiyona geçmeniz zararınızı somutlaştırabilir. Örneğin; 4 Haziran 2020’de gramı 371.9’dan altın aldığınızı düşünelim. 5 Haziran’da yani sadece bir gün sonra altının gramında, 367.2’ye kadar düşüş yaşandı. Eğer siz sabırlı olmayıp, daha fazla zarar etmeyeyim düşüncesiyle altınınızı satmış olsaydınız, zararınızı somutlaştırmış olacak ve gerçekten zarar etmiş olacaktınız. Ama; sabırlı olup beklerseniz sadece bir rakamdan ibaret olan kaybınız, piyasalar toparlandıktan sonra düzelecektir. Çünkü; 4 Haziran’dan 5 hazirana geçerken düşen altın gram fiyatları, 10 Haziran’da 378.3’e kadar yükseldi. Bu yüzden uzun vadeli yatırım düşünceniz varsa ilk yapmanız gereken şey, sabırlı olmayı öğrenmek olacaktır. James Howell’in dediği gibi “Sabır, her bahçede yetişmeyen bir çiçektir”. Bu söze ek olarak da; sadece sabredenler bu çiçekleri koklayabilir.

uzunbaşarılı yatırım için uzun vadeli yatırımda sabırlı ol

İlginizi çekebilir: Yatırım Yapmaya Yeni Başlayanların En Çok Yaptığı Hatalar

2- Yatırımınızı Çeşitlendirin

Uzun vadeli yatırım planı yapanların bir başka düşünmesi gereken konu da riski azaltmak olmalıdır. Bunu yapmanın en iyi yolu da doğru yatırım planı ile yatırımları farklı varlıklara dağıtmak, portföyü çeşitlendirmek olacaktır. Örneğin; bütçenizi sadece altına veya başka bir yatırım türüne ayırmak yerine; tahvil, hisse senedi, döviz, altın, bono gibi yüzdelik olarak farklı varlıklardan oluşan bir portföye yatırmanız daha doğru bir yatırım planı olacaktır.

başarılı yatırım için yatırımınızı çeşitlendirin

3- Plan Yapın

Hayatın her alanında plan yapmak, verimli olduğu gibi uzun vadeli yatırım için de yatırım planı yapmalısınız. Bütçenizi, bütçenizi hangi yatırım türlerine ne kadar pay edeceğinizi ve yatırım sürenizi düşünerek doğru yatırım planı oluşturmalısınız.

uzun vadeli yatırım planı yapın

İlginizi çekebilir: Robo-Danışman Nedir?

4- Yatırım Giderlerini Göz Önünde Tutun

Komisyon, yönetim ücreti ve vergi gibi yatırım giderlerini, planlarınız dahilinde kontrol etmelisiniz. Bu giderleri minimumlara kadar indirmenin en temel yolu ise, çok sık yatırım yapmamaktır. Çünkü; her yatırım işleminizde, yönetim ücreti ve vergilerle karşılaşmaktasınız. Yapılan son düzenlemelerle döviz ve altın işlemlerindeki vergi oranının, binde 2’den yüzde 1 seviyelerine çıkartılması da bu duruma en güzel örnek diyebilirim. Bir diğer seçenek ise, yatırım hizmetlerini karşılaştırmak olacaktır. En makul ücretleri seçmek akıllıca olacaktır. Ama; düşük yönetim ücreti her zaman kriter olmamalı!!

yatırım giderlerini düşünün

İlginizi çekebilir: Yatırım Fonu Nedir?

5- Profesyonel Yardım Alın

Yeterli bilgim/tecrübem ve zamanım yok, doğru yatırım nasıl yapılır bilmiyorum diyorsanız, profesyonel bir yatırım hizmeti alabilirsiniz. Hele teknolojinin, dijitalleşmenin ve yapay zekanın geliştiği günümüzde bu yardımlara ulaşmak hem daha kolay hem de daha az maliyetli. Yatırım danışmanlığı hizmetinin herkes için ulaşılabilir olmasını isteyen Ludens firması olarak, bu alanda İyi gelir platformunu oluşturduk. Bilimsel olarak kanıtlanmış Nobel ödüllü bir algoritmayı, teknolojiyle birleştirdiğimiz bu platformda; uzman kontrolü altında, robo-danışman hizmetini ücretsiz sunmaktayız.

yatıırm konusunda danışmanlık

Yatırım yolculuğuna, bizimle emin adımlarla yürümek istiyorsanız hemen başlayın!!