Yatırım Yapmaya Yeni Başlayanlar İçin 6 Önemli Tavsiye!

Yatırım yapmaya başlamadan önce, mutlaka kendinize yatırım yapmalısınız. Yatırımla ilgili kitaplar okumalı ve seminerlere/konferanslara/eğitimlere katılmalısınız. Yani yatırım konusunda asgari olarak bilgilenmelisiniz. Ayrıca sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur misali düzenli olarak egzersiz yaparak vücudunuza da yatırım yapmalısınız. Peki kendinize yatırım yapıp, belli bir seviyeye geldikten sonra ne yapmalısınız?

1-     Hedeflerinizi Belirleyin

Doğru yatırım için verilecek en önemli yatırım tavsiyesi, şüphesiz hedef belirlemek olacaktır. Bunun için kendinize hedef belirleme amaçlı sorular sorabilirsiniz: Neden yatırım yapıyorum?  Yatırımımdan ne kadar sürede getiri bekliyorum? Uzun vadeli yatırım mı yapsam, kısa vadeli mi?  Bütçem ne kadar? Her zaman ana paramı korumak mı istiyorum? Ne kadar getiri istiyorum? Risk alabilir miyim? gibi sorulara yanıt verip, hem kendinizi daha da tanıyıp hem de hedeflerinizi belirledikten sonra, yatırıma başlama kısmına geçebilirsiniz.

1-Hedeflerinizi Belirleyin, yatırıma yeni başlayanlar

İlginizi çekebilir: Yatırım Getirinizi En Üst Düzeye Nasıl Çıkartırsınız?

2-     Doğru Risk Seviyesini Belirleyin

Dünyanın var oluşundan itibaren hayatın her alanında risk olmuştur ve dünya var olduğu sürece de risk kavramı hayatımızın bir parçası olacaktır. Haliyle yatırım konusunda da… Bu yüzden, her zaman işlerin yolunda gitmeyebileceğini, her yatırımın getiri sağlamayabileceği gerçeğini göz ardı etmemelisiniz. Kendi risk seviyenizi iyi bilmeli ve planlarınıza dahil etmelisiniz. Kesinlikle duygusal davranmamalı ve planınıza sadık kalmalısınız. Kaybetme korkusunu ve riski azaltmanın en garanti yolu ise yatırım portföyünüzü çeşitlendirmek olacaktır.

3-Doğru Risk Seviyesini Belirleyin

3-     Yatırım Portföyünü Çeşitlendir

Riski azaltmanın, getiriyi arttırmanın en garanti yolu yatırım portföyünüzü genişletmek, çeşitlendirmek olacaktır. Böylelikle değer kaybeden bir yatırımınızın açığını, değer kazanan başka bir yatırımınız kapatabilir. Sonuç olarak büyük resme baktığınızda, ana paranızda veya getirilerinizde bir düşüş görmezsiniz. Gerçek hayattan örnekle; sadece yaz turizmine hizmet eden bir oteliniz varsa, sadece yaz aylarında kazanırsınız. Ama her mevsime hitap ediyorsanız veya kış aylarına hitap eden başka bir sektörle uğraşıyorsanız, bu açığı kapatabilirsiniz. Yani sadece altına yatırım yapmak yerine hisse senedi, gayrimenkul, döviz gibi farklı farklı yatırım araçlarına da yatırım yapın!

4-Yatırım Portföyünü Çeşitlendir

İlginizi çekebilir: Başarılı ve Uzun Vadeli Yatırım İçin 5 İpucu!

4-     Doğru Yatırım Planını Oluşturun

Bir diğer önemli yatırım tavsiyesi, kuşkusuz doğru yatırım planı oluşturmaktır ve doğru yatırım planı oluşturmak için de iyi bir hedef belirlemeniz gerekmektedir. Aslında, nasıl bir yatırımcı olduğunuz ve yatırım yapma amacınızın bilincindeyseniz, doğru yatırım planı yapmışsınız demektir. Hedefleriniz doğrultusunda belirlediğiniz yatırım portföyünüzü, yatırımlardan çekilme sürenizi (uzun vadeli yatırım, kısa vadeli yatırım), portföy çeşitliliğini ve risk toleransını hesaba katarak doğru yatırım planı oluşturun. Gerektiğini düşünüyorsanız, yatırım danışmanlık hizmeti de alın.

2-Doğru Yatırım Planını Oluşturun

5-     Teknolojiyi Kullanın

Teknolojinin her geçen gün gelişmesiyle birlikte günlük hayattaki işlerimizi daha kolay halleder hale geldik. Örneğin; fatura öderken beklenen sıralar, kıyafet veya ayakkabı gibi giyim ürünlerini almak istediğimizde mağazalara gitme zorunluluğu gibi zahmetli işleri telefon, tablet, bilgisayar aracılığıyla çok rahat bir şekilde halledebilmekteyiz. Teknolojinin getirdiği bu hizmetler, yatırım konusunda da geçerli. İşlem yapmak için bankalarda beklemek ve borsanın durumunu gazetelerden öğrenmek yerine bu işlemleri internet aracılığıyla çok rahat bir şekilde telefon, tablet ve bilgisayarlarımızdan yapabilmekteyiz. Ayrıca yapay zeka teknolojisinin gelişmesiyle birlikte önemi daha da artan robo-danışmanlar sayesinde de yatırımlarınızı daha emin bir şekilde yapabilirsiniz.

teknolojiyi kullanın

İlginizi çekebilir: Yatırım Yapmaya Yeni Başlayanların En Çok Yaptığı Hatalar

6-     Profesyonel Yardım Alın

Eğer bilgi ve tecrübelerinize güvenmiyor, daha sağlam adımlarla yatırım yapmak istiyorsanız yatırım danışmanlık desteği alabilirsiniz. Kısaca yatırım danışmanlığı; altın, döviz, hisse senedi gibi yatırım araçları ile ilgili tavsiyelerde bulunan bir hizmettir. İyi gelir, yatırım kararları almanızda yardımcı olan bir platform. Üstelik bunu teknolojiyle birleştirerek vermekte. İyi gelir ile yatırım amacınız ve miktarınıza göre portföy dağılımınızı kolaylıkla yapabilir ve geriye yaslanıp getirilerinizi bekleyebilirsiniz.

yatırım danışmanlığı hizmeti alın

Fırsatları kaçırmamak için hemen başlayın