Yatırım Getirinizi En Üst Düzeye Nasıl Çıkartırsınız?

Uzun vadeli yatırım veya kısa vadeli yatırım… Belirli bir zaman diliminde, getiri elde etmek amaçlı yapılan işlemlere yatırım denir. Yatırım, kişinin bugünü ve yarını için yaptığı finansal planlamalar olarak da tanımlanabilir. Bu işlemleri yapan kişilere de “yatırımcı” denir. Yatırımcılar, yatırım getirilerini arttırmak için bazı parametreleri dikkate alırlar. Bunlar; yatırım maliyetleri, portföy çeşitliliği, profesyonel yardım almak (yatırım danışmanlığı hizmeti), yatırım süresi ve risk iştahıdır.

Yatırım Maliyetlerini Göz Önünde Tutun

Yatırım gelirini arttırma yollarından birisi, yatırım maliyetlerini olabildiğince düşük tutmaya çalışmaktır. Kısa vadeli yatırım, uzun vadeli yatırım, sık işlemli veya düşük bütçeli yatırım fark etmeksizin; vergiler, yönetim ücretleri ve diğer giderler gibi yatırım maliyetleri önemlidir. Eğer bu giderleri göz ardı ederseniz, farkına varmadan getirinizde düşüşler yaşayabilirsiniz. Hatta yatırımınızdan hiç getiri elde edemeyebilirsiniz.  Giderlerinizi azaltmak, getirilerinizi arttırmak için mutlaka alternatif yollar deneyin!

yatırım maliyetlerini göz önünde tutun ve yatırım gelirini arttırın, başarılı olun

İlginizi çekebilir: Başarılı ve Uzun Vadeli Yatırım İçin 5 İpucu!

Yatırım Portföyünüzü Çeşitlendirin

Yatırım gelirini arttırma yollarından biri de portföyünüzdeki çeşitliliktir.  Portföy yöneticileri, yatırım portföylerini neden çeşitlendirirler? Çeşitlendirme, farklı varlık türlerinin birlikte hareket etmediği anlayışına dayanır. Sadece tek bir varlığa yatırım yapmak yerine portföy kurarak bir karışım oluşturmak bir denge sağlar ve riske karşı korur. Keza varlık türleri birlikte hareket etmediği için, zaman zaman bir varlık türünde düşüş olurken, diğeri yükselmektedir. Bu da portföyde maruz kalınan zararı bertaraf etmeye yardımcı olur. Varlığınızı iyi bir finansal yatırım ile; hisse senedi, yatırım fonları, altın, döviz, devlet bono/tahvil, vadeli mevduat, gayrimenkul gibi yatırım araçlarına dağıtarak hem riski azaltın hem de getirinizi yükseltin.

yatırım porföyünüzü çeşitlendirin ve yatırım getirinizi en üst düzeye çıkartın

İlginizi çekebilir: Yatırım Yapmaya Yeni Başlayanların En Çok Yaptığı Hatalar

Uzun Vadeli Yatırımlara Odaklanın

Yatırım geliri arttırma yollarından biri de daha çok uzun vadeli yatırımlara odaklanmak olacaktır. Yatırım aracınızın değeri arttığında getiri sağlarsınız. Genelde de yatırım aracının değerinin yükselmesi zaman alır. Bu yüzden her zaman, uzun vadeli yatırımı tercih etmelisiniz. Uzun vadeli yatırım ile kısa vadeli yatırım arasındaki fark ise, yatırım süreleridir. Kısa vadeli yatırım planı 1-2 ay civarı yapılırken, uzun vadeli yatırım planı ise 4-5 yılı bulabilmektedir. Yatırım kelimesinin manasındaki “refah bir gelecek için” kısmı tam da uzun vadeli yatırım planı için diyebilirim. İyi bir finansal yatırım planı ile uzun vadeli yatırımda kaybetme ihtimaliniz düşüktür. Örneğin; Yapay zekanın her geçen gün katlanarak büyüdüğü düşünülürse, yapay zekayı kullanan bir şirkete yatırım yapmak, o şirketin hissesini almak mantıklı olacaktır. Ayrıca ülkemizde çok rağbet gören altın ve konut/arsa da uzun vadeli yatırım için düşünülebilir.

uzun vadeli yatırım ki yatırım getiriniz artsın

İlginizi çekebilir: Robo-Danışman Nedir?

Profesyonel Yardım Alın

Yatırım geliri arttırma yollarından en güveniliri, en garantisi ise, profesyonel bir yardım almaktır. Uzun vadeli yatırım veya kısa vadeli yatırım fark etmeksizin, finansal yatırım yapmadan önce iyi bir plan oluşturmak gerekir. Bu nedenle profesyonel bir yardım almak, iyi olacaktır. Robo-danışman hizmetiyle yatırım deneyimi hizmetinin herkese ulaşmasını isteyen İyi Gelir ile;

  • Dijital yatırım deneyimi yaşama imkânı
  • Analiz ile yatırımcı davranışlarına uygun portföylerle birikim yönetimi imkânı
  • İster emeklilik ister yatırım. Hedeflerinize göre portföyleri hazırlama imkânı
  • Piyasadaki tüm parametreler titizlikle incelendiği için; fırsatları kaçırmadan yatırım yapma imkânı
  • Yapılan yatırımdan sonra portföyü, piyasadaki değişimlere göre takip edebilme imkânı
  • Piyasadaki değişimleri sürekli takip ederek, birikimleri zararlara karşı sürekli koruma imkânı

yatırım hizmeti alma, yatırım danışmanlığı hizmeti

Özetle İyi Gelir; teknoloji ve uzman kadronun iş birliğiyle, sizlere en ideal yatırım portföyünü hızlı ve güvenli bir şekilde sunmakta. Siz de güvenli bir finansal yatırım planı oluşturmak istiyorsanız, hemen başlayın!

İlginizi çekebilir: Yatırım Fonu Nedir?