Corona Virüs Döneminde Finansal Sağlığı Korumak

Dünya tarihinde toplumlar belli zaman aralıklarında Justinia vebası, Japonya çiçek salgını, kara veba, İspanyol gribi, domuz gribi ve ebola gibi salgın hastalıklardan muzdarip olmuştur. Milyonların ölümüne sebep olan bu salgınlar, toplumları maddi manevi zarara uğratmıştır. Günümüzde ise bu görevi, Covid-19 salgın hastalığı devraldı.  Peki şu ana kadar yaklaşık 500.000 kişinin ölümüne ve tedarik zincirinin nerdeyse kırılmasına sebep olan bu salgında, finansal sağlığımızı nasıl koruruz?

Yatırım Yapın

Her ne olursa olsun yatırım yapmayı her zaman düşünmelisiniz. Piyasalar, döviz kurları ve hisse senetlerinin coronavirüs etkileri ile dalgalı olması sizi düşündürebilir hatta korkutabilir. Aslında bu durum sizin için bir fırsat olabilir. İnsanların evlerinden çıkmaması, tüketimde azalma, gelecek kaygısı, tedarik zincirinin kırılması, petrol kullanımındaki düşüş gibi etkenlerle piyasalardaki düşüş size, o varlığı normalden daha ucuza alabilme imkanı sunmaktadır. Elbet bu salgın geçtikten sonra piyasalar, olması gereken değere gelecektir ve sonuç olarak da siz normalden fazla getiri elde edebilirsiniz. Bir örnekle açıklayacak olursak: Turizm veya ulaşım sektöründeki şirketlerin değerleri, coronavirüs etkileri ile düştü. Yaklaşık 4 aydır evlerinde hapis hayatı yaşayan insanların, bu salgının etkisinin hemen geçmesini istediklerini ve gönül rahatlığıyla tatil yapmayı hayal ettiklerini düşünürsek, şimdiden portföylerinde bu şirketleri bulunduran hisse yatırım fonlarına yönelmek, sağlıklı yatırım yöntemlerinden biri gibi görünüyor.

corona virüs döneminde finansal sağlığı korumak için yatırım yapın

İlginizi çekebilir: Yatırım Yapmaya Yeni Başlayanlar İçin 6 Önemli Tavsiye!

Gereksiz Harcamalardan Kaçının

İstanbul’un Fethi, Fransız İhtilali gibi çağ kapatıp, çağ açan olayları aratmayacak etkileri olan corona virüs, insanları korkutucu bir finansal geleceğe sürüklemekte. Sektörlerin olabildiğince dönüşüm sürecine girdiği bu dönemde, temel ihtiyaçlar haricindeki harcamalardan kaçınmanız faydanıza olacaktır. Ayrıca profesyonel yardım almayacaksınız, riskli yatırımlardan da kaçının.

corona virüs döneminde finansal sağlığı korumak için gereksiz harcamalardan kaçının

İlginizi çekebilir: Yatırım Getirinizi En Üst Düzeye Nasıl Çıkartırsınız?

Finansal Hedeflerinizi Belirleyin

Hedefi olmayan gemiye, hiçbir rüzgar yardım etmez misali, yatırım konusunda mutlaka bir hedefiniz olsun. Sağlıklı yatırım için finansal hedef belirlemek gerekir. Bunun için; Ne için yatırım yapıyorum? Kendimi nasıl bir yatırımcı olarak görüyorum? Risk toleransım ne? Yatırımdan getiri beklentim ne? Yatırımımdan ne kadar sürede getiri bekliyorum? gibi soruları kendinize sorarak genel olarak finansal hedeflerinizi belirleyebilirsiniz. Corona virüs etkilerini fırsata çevirmek için; Hangi sektörler corona virüsten etkilendi? Hangi şirketler corona virüs sürecine uyum sağladı? Hangi şirketler corona virüsün gerektirdiği gibi dijitalleşme sürecine geçti? Covid-19 salgın hastalık sürecine hangi şirket çözüm üretiyor? gibi soruları kendinize sorarak, portföylerinde gelecekte varlıkları değerlenecek şirketleri bulunduran hisse yatırım fonlarına yönelmek, sağlıklı yatırım olacaktır. Böylelikle bu zorlu süreci lehinize çevirmiş olacaksınız.

corona virüs döneminde finansal sağlığı korumak için Finansal Hedeflerinizi Belirleyin

İlginizi çekebilir: Başarılı ve Uzun Vadeli Yatırım İçin 5 İpucu!

Profesyonel Yardım Alın

Önemli işlerde, bilgili insanlarla konuşmak ve onlara danışmak, onların bilgilerine ortak olmaktır sözü aslında bu konuyu özetliyor. Bin bilsen de bir bilene danış misali, özellikle coronavirus etkileri düşünüldüğünde profesyonel bir yardım almak, yatırım geleceğiniz için faydalı olacaktır. Yatırım danışmanlığı konusunda fırsat eşitliğini sağlamak isteyen İyi Gelir, uzman kontrolü altında robo-danışman hizmeti vermektedir. İyi Gelir sizler için;

  • Piyasadaki parametreleri, algoritması ile güncel olarak takip etmekte
  • En uygun yatırım portföyünü oluşturmanıza yardım etmekte.
  • Piyasadaki değişimleri doğru bir şekilde takip ederek en uygun şekilde portföyünüzü güncellemekte.

corona virüs döneminde finansal sağlığı korumak için profesyonal yardım alın

Kısaca İyi Gelir ile cebinizde bir finans uzmanı taşıyın ve yatırımcı davranışınıza göre kolayca birikimlerinizi yönetin. İyi Gelir ile fırsatları kaçırmamak için hemen başlayın.