Uzun Vadeli Yatırım Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Bugününüz ve yarınınız için yatırım yapmanın çeşitli yolları vardır. Altın, döviz, hisse senedi, bono, tahvil gibi yatırım araçlarına uzun veya kısa vadeli olmak üzere yatırım yapıp, getiri sağlayabilirsiniz. Peki uzun vade, kısa vade nedir?

Her yatırım gelecekte bir kazanç elde etme beklentisi ile yapılır. İşte, buradaki ‘gelecek’ yatırımcıdan yatırımcıya farklılaşır ve yatırımın vadesi dediğimiz kavramı ortaya çıkaran da budur. Yatırım yapma amacınız, yatırıma yönlendirdiğiniz nakde ne zaman ihtiyacınız olacağı yatırımın vadesini belirler. Genel olarak 1 yıldan kısa süreler için yatırıma yönlendirilen tutarlar kısa vadeli yatırım olarak tanımlanırken, uzun vadeli yatırım denildiğinde 1 yıldan uzun süreler söz konusudur. Bu genel tanımın ötesinde kısa ve uzun vade için daha spesifik sürelerden bahsedilmeye çalışılsa da ortak bir uzlaşma noktası yakalamak zordur. Kimileri 1-3 ay için kısa vadeli yatırım derken kimileri bunu 6 ay olarak belirlemektedir. Aynı şey uzun vadeli yatırımlar için de söz konusudur. 3 yıldan ötesini uzun vadeli yatırım olarak tanımlayanlar olduğu gibi 10 yıl ve fazlasını uzun vade olarak görenler de vardır. Bir yatırımın vadesi aynı zamanda risk alabilme kapasitenizi de belirler.

Yatırımın vadesi ile risk alabilme seviyesi arasında doğrusal bir ilişki vardır. Yatırımınızın vadesi arttıkça risk alma kapasiteniz de artar. Uzun vadelerde yatırımcılar daha yüksek risk alabilmektedirler ve buna bağlı olarak da getiri beklentileri daha yüksektir.

Uzun vadeli yatırım için hisse senetleri, devlet tahvilleri, altın ve gayrimenkuller mantıklı birer yatırım aracı olabilir. Peki uzun vadeli yatırım, yatırımcıya ne sağlar?

Birikimlerinizin Değerlenmesi İçin Daha Fazla Zaman Sağlar

Bir yatırıma uzun vadeli yatırım denebilmesi için ortalama 3-5 yıllık süreden bahsedilebilir. Uzun vadeli yatırım için ideal yatırım araçları olan hisse senedi, tahvil, altın ve gayrimenkuller yatırımcılarına uzun vadede alınan riskle uyumlu getiriler sağlama potansiyeline sahiptir.

Birikimlerinizin Değerlenmesi İçin Daha Fazla Zaman Sağlar

İlginizi çekebilir: Robo Danışmanların Avantajları Nelerdir?

Yatırım Giderlerinin Azalmasını Sağlar

Uzun vadeli yatırımın bir diğer avantajı; işletim ücreti, komisyon ve vergilendirme gibi masraflardan kaçınmanızı sağlamasıdır. Sık sık yatırım (kısa vadeli yatırım) yaptığınızda; uzun vadeli yatırıma göre daha az getiri almanızın yanında, bir de işletim ücreti ve vergilendirme gibi maliyetlerle de karşı karşıya kalırsınız. Örneğin; döviz alım ve satım işlemlerinde, vergilerin binde 2’den %1 oranına çıkartılması, bu durumu en iyi açıklayan örnek diyebiliriz. Bu yüzden yatırım portföyünüzü en az 1 yıllık planlamalara göre oluşturmaya çalışın.

Yatırım Giderlerinin Azalmasını Sağlar

İlginizi çekebilir: Enflasyonun Yatırımlar Üzerindeki Etkisi

Duygularınızla Hareket Etmenizin Önüne Geçer

Uzun vadeli yatırımın bir diğer avantajı ise duygularınızı olaya çok fazla dahil etmemenizdir. Kısa vadeli yatırım yaptığınızda, en ufak hareketlenmede zarar etmemek için varlıklarınızı satmak istemek, yanlış kararlar alma ihtimalinizi arttırır. Çünkü varlığınızın değeri dijital ortamda düştüğü zaman, eğer siz varlığınızı elden çıkarırsanız zararınızı realize etmiş, yani gerçekten zarar etmiş olursunuz. Uzun vadeli yatırım yapan yatırımcılar böyle durumları göze aldıkları için böyle bir yola gitmezler ve duygularına yenik düşmezler, sabırlıdırlar. Bu yüzden uzun vadeli yatırım bu konuda avantaj sağlamaktadır.

Duygularınızla Hareket Etmenizin Önüne Geçer

İlginizi çekebilir: Yatırımda Çeşitlendirme Neden Önemli?

Uzun Vadeli Yatırım Yapmak Daha Kolaydır

Uzun vadeli yatırım yapmak, kısa vadeli yatırımlara göre daha kolaydır. Niye mi? Kısa vadeli yatırımcı gibi aktif bir al sat işi yapmadığınız için; işletim ücreti, vergilendirme gibi maliyetleri ve yatırımın püf noktalarını çok fazla bilmenize gerek yok. İyi bir yatırım portföyü oluşturarak bu işi rahatlıkla yapabilirsiniz. Hatta her zaman iş yapan portföylere bağlı kalmak sizi Warren Buffet yapmasa da getiri sağlayabilir.

Uzun Vadeli Yatırım Yapmak Daha Kolaydır

İlginizi çekebilir: Yatırım Piyasalarında Haziran Ayında Gerçekleşen Gelişmeler

Yatırım Risklerini Ortadan Kaldırır

Birikimleri ve anaparayı kaybetme korkusu… Kısaca yatırım riski dediğimiz bu durum, yatırım konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli konudur. Uzun vadeli yatırım kavramının en önemli yönlerinden biri hatalarınızın, kayıplarınızın hepsini veya bir kısmını düzeltmeye imkan sağlamasıdır. Örneğin; yatırım portföyünüzdeki bazı yatırım araçlarından ara ara zarar edebilirsiniz. Fakat yatırım sürenizin sonunda bu zararları telafi etmiş olursunuz. Uzun vadeli yatırım sayesinde, hepsi olmasa da çok sayıda yatırım hatasını ortadan kaldırabilirsiniz.

Yatırım Risklerini Ortadan Kaldırır

İyi Gelir ile uzun vadeli yatırım yapmanın avantajlarını yaşamak ve geceleri daha rahat uyumak istiyorsanız hemen başlayın.