Robo Danışmanların Avantajları Nelerdir?

Teknolojinin ve yapay zekanın gelişmesiyle birlikte sektörler alternatif olarak dijital alanlara evrilmeye başladı. Evrilen bu alanlardan biri de yatırım sektörü. Teknoloji ve yatırım sektörünün birleşmesinden doğan ve derinlemesine analiz imkanı sunan roba danışman teknolojisi nedir?

Robo-Danışman Nedir?

Robo danışmanlar, yatırımcılara yatırım tavsiyesini insan müdahalesi olmadan sunan yapılardır. Yatırımcılarla internet üzerinden bir araya gelirler, onlardan gerekli bilgileri alırlar ve algoritmalar yardımıyla onlara uygun varlık dağılımını oluştururlar. Kullandıkları algoritmalar, yatırımcının risk profiline uygun varlık dağılımı yapmalarını sağlar. Sonrasında yatırımcının portföyünü piyasadaki değişimlere ve yatırımcının risk profilindeki farklılaşmalara bağlı olarak yönetirler.

Robo danışmanlar ilk olarak 2008 yılında kurulmaya başlanmıştır. Küresel krizin hemen ardından ortaya çıkmaları boşuna değildir. Kriz zamanında servetlerinde kayıp yaşayan yatırımcılar, düşük riskli portföylere ihtiyaç duymuştur. Ayrıca kriz sonrasında piyasalardaki düşük faiz oranları ve aktif yönetim nedeniyle maruz kalınan negatif getiriler, yatırımcıları pasif yönetilen fonlara yöneltmiştir. İşte, 2008 yılında kurulan Betterment ve Wealthfront gibi robo danışmanlar, yatırımcıların ihtiyaç duyduğu pasif yönetim, kısmî de olsa otomasyon ile portföy dengelemesi ve yönetimi gibi hizmetleri daha ucuza sağlayan yapılar olarak büyümeye başlamıştır.

Yatırımcıları zaman kaybından ve yüksek yönetim ücretlerinden kurtaran robo danışman teknolojilerinin ne gibi avantajları var?

Robo-Danışman Nedir

İlginizi çekebilir: Enflasyonun Yatırımlar Üzerindeki Etkisi

1-     Herkes İçin Yatırım İmkanı

Geleneksel yatırım danışmanlığı hizmetlerinde, yatırıma başlamak için yüksek ücret barajı bulunmaktadır. Bu yüzden yatırım yapmak isteyen ama yeterli bütçeye sahip olmayan yatırımcı adayları, yatırım danışmanlığı hizmetlerinden yararlanamıyorlardı. Robo danışman hizmeti, asgari yatırım miktarı gibi konularda kolaylık sağlaması, düşük yönetim ücreti gibi imkanlar sunmasıyla, her bütçeden (özellikle düşük bütçeli) yatırımcıya hitap etmektedir. Ayrıca yatırım yapmaya, yatırım portföyü oluşturmaya zaman bulamayanlar içinse çıkış yolu niteliğinde. Kısacası robo danışman hizmeti; düşük ve sınırlı bütçeli, tecrübesiz, meşgul yatırımcılar için en uygun yatırım hizmetlerindendir.

Herkes İçin Yatırım İmkanı

İlginizi çekebilir: Yatırımda Çeşitlendirme Neden Önemli?

2-     Düşük Maliyet

Finansal danışmanlık hizmetleri yüksek yönetim ücretine sahiptir. İşte tam da burada devreye giren robo danışman hizmeti, düşük yönetim ücretiyle yatırımcılar için bulunmaz hint kumaşı niteliğinde. Robo danışmanlar finansal öneri için ödenen yönetim ücretlerinde önemli bir tasarruf sağlar. Keza, yatırım önerisi algoritmalar ile yapılmaktadır. Kimsenin öneri vermek için ek bir çalışma yapmasına gerek yoktur. Ayrıca portföylerin izlenmesi ve dengeleme işlemleri ile vergiye göre yapılan düzenlemelerin hepsi otomatikleştirildiği için bu işleri yapmanın maliyeti oldukça düşüktür. Maliyetli insan müdahalesine gerek duyulmamaktadır. Bununla beraber, aktif yönetilen fonlar yerine pasif yönetilen endeks fonlar ve borsa yatırım fonlarına yatırım yapılması da komisyon ve alım satım maliyetlerinde tasarruf sağlamakta ve uygun yatırım fırsatları sunmaktadır.

Yatırımlarınızı Uygun Maliyetli Hale Getirir

İlginizi çekebilir: Yatırım Piyasalarında Haziran Ayında Gerçekleşen Gelişmeler

3-     Kolay Kullanım

Yazılım teknolojilerinin geliştiği, kullanıcı ara yüzü kavramının daha da önem kazandığı günümüzde artık mobil, masaüstü, tablet ve web uygulamaları daha kullanışlı hale geldi. Bu nedenle robo danışman hizmetini, herhangi bir teknolojik aracı kullanarak rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca robo danışman platformlarının yatırımcılar için ekstra kullanım kolaylığı sağlaması ve finans danışmanları gibi uyumaması yani 24 saat çalışması robo danışman hizmetini vazgeçilmez yapmakta.

Kullanımı kolaydır

4-     Hedeflerinize Göre Portföyler Oluşturmanıza Olanak Tanır

Yatırımcıların yatırım karakteri farklı olabilir. Bazı yatırımcılar risk almayı severken, bazıları da garantici olmayı tercih eder. Ayrıca her yatırımcının bütçesi de aynı olmayabilir. Robo danışman platformları, bu çeşitliliği fırsata çevirmek için kullanım kolaylığı sayesinde yatırımcı durumuna özel portföy oluşturabilmekte. Bu yüzden robo danışman hizmeti ile kişiye özel yatırım portföyü oluşturmak daha doğru olacaktır.

Hedeflerinize Göre Portföyler Oluşturmanıza Olanak Tanır

İyi Gelir İle

Yatırımda fırsat eşitliğini sağlamak isteyen İyi Gelir küçük birikim sahiplerine yatırım kararlarında yardım etmekte. Nobel ödüllü bir algoritmayı kullanan İyi gelir; karşınıza kolay, anlaşılır ve basit bir uygulamayla çıkmakta. Peki İyi Gelir ne sunmakta?

  • Uzman kontrolü
  • Yatırımda fırsat eşitliği
  • Yatırımcı hedeflerine özel yatırım portföyü oluşturma
  • Yatırımcı davranışınıza göre yatırım portföyü oluşturma (anaparayı koruyan, riski seven…)
  • Her bütçeden yatırımcıya yatırım imkanı

iyi gelir ile robo danışman hizmeti

gibi avantajlar ile uygun yatırım fırsatlarını kaçırmak istemiyorsanız hemen başlayın