Yatırımda Çeşitlendirme Neden Önemli?

Risk faktörü, dünyanın var oluşundan itibaren vardır ve kıyamete kadar da olacaktır. Risk hiçbir zaman sıfıra indirilemez ama; en az seviyelere çekilebilir. Nasıl çalışanların sakatlanma riskini en aza indirmek için iş güvenliği kavramı varsa, yatırım için de aynı durum söz konusu. Yatırım riskini azaltmanın en iyi yolu çeşitlendirmedir.

Yatırım Portföyünü Çeşitlendirme Nedir?

Portföy çeşitlendirme kavramından bahsetmeden önce, portföy nedir sorusuna cevap vermek daha doğru olacaktır. Kişi veya kişilerin getiri sağlamak amacıyla elinde tuttuğu; döviz (Dolar, Euro..), altın, tahvil, hisse senedi, mevduat, bono, gayrimenkul ve nakit para gibi yatırım araçlarının toplam değeridir. Bu yatırım araçlarının her zaman getiri sağlamayacağı, bazı zamanlar zarara neden olabileceği gerçeğini düşünürsek, riski azaltmak için en iyi yöntem portföy çeşitlendirmesi olacaktır. Yatırım çeşitlendirme olarak da geçen bu kavram temelde, riski azaltma amacıyla birden fazla yatırım aracına birikimin pay edilmesi işlemidir. Örneğin; Hisse senetleri uzun vadede yüksek kazançlar sağlarken aynı zamanda yüksek risk seviyesine sahiptir. Bu risk seviyelerini tolere etmek için de devlet tahvili gibi düşük getiri sağlayan ve düşük risk seviyelerine sahip yatırım araçları, yatırım portföyüne eklenebilir.

Yatırım Portföyünü Çeşitlendirme Nedir?

İlginizi çekebilir: Yatırım Piyasalarında Haziran Ayında Gerçekleşen Gelişmeler

Yatırımda Çeşitlendirme ve Avantajları

Portföy çeşitlendirme, temelde şu avantajları sağlar;

Riski azaltmak: Yatırım çeşitlendirme fikrinin en önemli nedeni budur. Herhangi bir yatırım aracı belli bir süre düşük performans gösterirken, diğer bir yatırım aracı aksine daha iyi performans gösterebilir. Eğer siz varlığınızın hepsini tek bir yatırım aracına pay ederseniz, hem varlığınızı riske atmış olursunuz hem de olası yatırım getirilerini kaçırmış olursunuz. Bu yüzden yatırım portföyünüzü olabildiğince çeşitlendirmeniz yatırım geleceğiniz için faydalı olacaktır.

Sermayeyi korumak: Özellikle riskten kaçınan yatırımcılar anaparalarını korumak isteyebilir. Yatırım sermayesini (ana para) korumak için de yine portföyde çeşitlendirme yapmak yatırım geleceğiniz için faydalı olacaktır.

Yatırımda Çeşitlendirme ve Avantajları

İlginizi çekebilir: Corona Virüs Döneminde Finansal Sağlığı Korumak

Neden Çeşitlendirme Yapılmalı?

Piyasa şartları, herhangi bir yatırım aracının değerini yükseltebilirken, başka bir yatırım aracının değerini düşürebilir. Bu yüzden fiyatları ters yönde hareket eden yatırım araçlarına portföyde yer vermek faydalı olacaktır. Bununla ne demek istiyoruz? Bir yatırım aracının fiyatı yükselirken, diğerininki artıyorsa bu iki yatırım aracı birbiriyle ters yönde hareket ediyor demektir. Böylece portföy çeşitlendirme yaparak risklerinizi azaltırken getirilerinizde artış görebilirsiniz.

Neden Çeşitlendirme Yapılmalı?

İlginizi çekebilir: Yatırım Yapmaya Yeni Başlayanlar İçin 6 Önemli Tavsiye!

Portföy Yönetimi

Portföy yönetimi, yatırımcıların portföylerinin getiri sağlamak amacıyla yönetilmesi işlemidir. Portföy danışmanı veya portföy yöneticisi ise, portföy yönetimine yardımcı olan uzmanlardır. Yatırım danışmalığı hizmetinin herkes için ulaşılabilir olmasını isteyen İyi Gelir de kullanıcılarına portföylerini yönetmekte yardım etmekte. İyi gelir ile; Nobel ödüllü bir algoritma ve uzman kontrolüyle, yatırımcı karakterize uygun portföy çeşitlendirme yapabilirsiniz.

portföy yönetimi

Fırsatları kaçırmamak için hemen başlayın.