Enflasyonun Yatırımlar Üzerindeki Etkisi

Piyasadaki olayların yatırım araçlarını nasıl etkilediğini veya etkileyebileceğini bilmek, yatırım geleceğiniz için çok önemli bir konudur. Bu yüzden piyasayı etkileyen en önemli konulardan biri olan enflasyon kavramını anlamak önemlidir.

Enflasyon Nedir?

Enflasyon, ülkedeki ürün veya hizmetlerin ortalama fiyatlarının artması olarak tanımlanır. Bu artış sadece belli başlı ürün veya hizmetlerde değil, fiyatların genel seviyesindeki artıştır. Mesela; aylık enflasyon düzeyinin %2 olması, ürün veya hizmetlerin fiyatlarında geçen aya göre %2’lik bir artış olduğunun kanıtıdır. Yani geçen ay 100 TL olan bir ürün veya hizmet, bu ay 102 Türk Lirası olacaktır. Enflasyon oranı bazen artar bazen de düşer. Ama enflasyon oranının düşmesi, fiyatların düşmesi değil, fiyatların daha az artmasıdır. Sonuç olarak enflasyonun düşük seviyelerde olması, insanların alım gücünün daha az azalması demektir. Bu da refah seviyesinin artması demektir. Gelişmiş ülkeler enflasyon oranını genel olarak %2-3 oranında tutmaya çalışır. Ayrıca enflasyon oranı, kurları ve faiz oranlarını da etkilemektedir. Ülkemizde enflasyon oranı TÜİK tarafından belirlenmektedir.

enflasyon nedir

İlginizi çekebilir: Corona Virüs Döneminde Finansal Sağlığı Korumak

Enflasyon ve Faiz Oranları Arasındaki İlişki

Enflasyon etkileri, merkez bankalarının para politikalarında görülmektedir. Yani merkez bankaları faiz oranlarını hesaplarken ve belirlerken enflasyon oranlarını da dikkate almaktadır. Örnek olarak, eğer enflasyon oranları merkez bankalarının düşündüklerinin üstünde seyrederse, faizlerde artış söz konusuyken; enflasyon oranları merkez bankalarının düşündüklerinin altında seyrederse, faizlerde düşüş söz konusu olur. Sayısal bir örnekle durumu pekiştirecek olursak; örneğin TCMB tarafından belirlenen %5’lik enflasyon hedefi, yaşanan iç ve dış gelişmelerden dolayı sapmalara uğrayabilir ve faizlerde artışa gidebilir. Faizlerdeki artış, Türk lirasının değerini arttırarak döviz kurlarında aşağı yönlü hareketlenmeye neden olur. Faizlerdeki azalma ise Türk lirasının değerini düşürerek, döviz kurlarında yukarı yönlü bir hareketlenmeye neden olmaktadır.

Enflasyon ve Faiz Oranları Arasındaki İlişki

İlginizi çekebilir: Yatırım Piyasalarında Haziran Ayında Gerçekleşen Gelişmeler

Enflasyon, Yatırımları Nasıl Etkileyebilir?

Enflasyon etkileri, yatırım türüne göre değişmektedir. Örneğin; tahvil gibi belli, sabit bir yıllık getirisi olan yatırım araçları için enflasyon olumsuz etki edebilir. Tahvilden her yıl aynı faiz ödemesi kazanıldığı için enflasyon arttığında yatırımınız olumsuz etkilenmiş olacaktır. Buna karşın, piyasalarda enflasyon oranına göre ayarlanmış getiriler sağlayan bazı tahviller de (enflasyona endeksli tahviller) bulunmaktadır. Hisse senetleri içinse enflasyon etkileri belirsizdir. Enflasyonun hisse senetleri üzerindeki etkisi şirketten şirkete değişim göstermektedir. Enflasyonun artması beraberinde faizlerde de bir artış yaratmışsa Türk Lirası, Dolar ve Euro gibi para birimleri karşısında değer kazanacaktır. Enflasyon ile altın fiyatları arasında ise doğru orantı bulunmaktadır. Yani enflasyon arttığında çoğu zaman altın fiyatları da artmıştır.

Enflasyon, Yatırımları Nasıl Etkileyebilir?

İlginizi çekebilir: Yatırımda Çeşitlendirme Neden Önemli?

Enflasyona Karşı Portföyünüzü Nasıl Koruyabilirsiniz?

Enflasyon paranın alım gücünü düşürdüğü için birikimlerinizin değerinde de düşüş yaşanacaktır. Özellikle bu durum TL cinsinden nakit parada fark edilir. Yani yastık altına koyduğunuz nakit para, gün geçtikçe değer kaybedecektir. Bu nedenle özellikle enflasyonun yükselme seyrinde olduğu dönemlerde birikimlerinizi yastık altında tutmak hiç de iyi bir fikir değildir. Böyle yaparak birikimlerinizi sürekli riske maruz bırakmış olursunuz. Çünkü, enflasyon göz ardı edilemeyecek bir risk türüdür. Peki, enflasyon riskinden nasıl kurtulabiliriz? Yanıt, çeşitlendirme yapmaktır. Enflasyon riskini azaltmak/yoketmek için yatırımlarınızı çeşitlendirin. Sadece yıllık sabit faizli tahvillere yatırım yaparsanız enflasyon riskine tamamen maruz kalırsınız. Bunun yerine çeşitlendirme içeren bir portföy kurarak yatırımlarınızı döviz, altın, tahvil, hisse gibi farklı yatırım araçlarına dağıtabilirsiniz. Böylelikle enflasyondaki değişimlerden farklı biçimde etkilenen yatırım araçları ile bu riski dengelemiş olursunuz.

Enflasyona Karşı Portföyünüzü Nasıl Koruyabilirsiniz?

İyi Gelir ile enflasyonun olumsuz etkilerinden kaçınmak, enflasyonu fırsata çevirmek için hemen başlayın