FIRE Hareketinden Çıkarılacak Dersler

İş yoğunluğundan erken ayrılma planı yapan ve erken emekliliğin hayalini kuran çok fazla insan var. Ancak bu hayalin ötesinde yer alan ve emekliliği tamamen yeni bir seviyeye çekmek isteyen bir genç nesil dalgası geliyor.

Bu genç nesil 40’larında hatta 30’larında emekli olmanın mümkün olduğuna inanıyorlar. Doğru okudunuz! Ama nasıl? 40’larında hatta 30’larında emekli olmak mümkün mü?

FIRE hareketinden bir önceki yazımızda bahsetmiştik. Aşağıdaki linkten önceki yazımıza ulaşabilirsiniz. Ama gelin kısaca FIRE hareketini yeniden hatırlayalım ve ardından finansal bağımsızlık ve erken emeklilik hareketinden çıkarılacak derslere birlikte göz atalım.

FIRE Nedir?

Financial Independence Retire Early (FIRE) yani Türkçe açılımı ile Finansal Bağımsızlık ve Erken Emeklilik, 1990’lı yıllarda konuşulmaya başlayan; agresif şekilde tutumluluk ve agresif şekilde yatırımı benimseyen finansal bir harekettir. Bu finansal harekette amaç, gelirinizin %50-75 arasını saklamak-yatırıma ayırmak ve bu sayede 40’lı yaşlarınızda emekli olabilmenizdir. Evet doğru okudunuz. Gelirinizin en az yarısını ayırmanız gerekiyor!

Peki insanlar bunu nasıl yapabiliyorlar? FIRE hareketinde insanlar her zaman iki konu üzerine odaklanıyor: harcamalarını ve giderlerini son derece düşük tut ve gelirlerini arttır. Genel fikir geliriniz ne kadar yüksek ve giderleriniz de bir o kadar düşük olursa, finansal bağımsızlığınıza o kadar hızlı ulaşabilirsiniz. Ama burada karıştırmamanız gereken bir nokta var. FIRE hareketini benimseyenler için “finansal bağımsızlık” sadece sahil kenarında bir yere yerleşmek ya da sürekli golf oynamak anlamına gelmiyor. Aksine, istemeyerek tam zamanlı olarak çalışmak zorunda olmadığınız noktaya ulaşmak anlamına geliyor. İster yarı zamanlı bir işe geçebilir, isterseniz de sahilin tadını çıkarırsınız. Seçim sizin!

FIRE NEDİR

İlginizi çekebilir: FIRE (Finansal Özgürlük ve Erken Emeklilik) Nedir?

FIRE Hareketinden Çıkarılacak Dersler

Finansal bağımsızlık ve erken emeklilik hareketinin uygulanabilirliği günümüz yaşam şartlarında hala tartışma konusu. Sonuçta gelirinizin %50 hatta daha fazlasını tasarruf etmeniz ve yatırım için ayırmanız, hayat standartlarınızdan fazlasıyla taviz vermeniz anlamına geliyor. Günümüzde çoğu genç çalışan, yıllık gelirlerinin %20’sini bile tasarruf etmek için ayıramıyorlar. Çünkü gelirlerinin yüzde 50’si hatta daha fazlasını kiraya harcıyorlar. Kalan genç kısım ise ebeveynleri ile yaşayarak tasarruf oranını arttırabiliyor. Bu duruma rağmen ulaşabileceğimiz en net sonuç ise FIRE hareketinden çıkarabileceğimiz çok fazla ders olması. Para yönetimi için zemin hazırlayan bu hareket, keşfetmeye gerçekten değer.

FIRE Hareketinden Çıkarılacak Dersler

İlginizi çekebilir: Yatırım Piyasalarında Temmuz Ayında Gerçekleşen Gelişmeler

Ders 1: Gelir-Harcama Terazisi

İhtiyari harcamaların her biri için, kafanızda iş maliyeti hesaplaması yapmanızda fayda var. Yani günde 200 lira kazanıyor ve 2000 liralık bir Airpods almak istiyorsanız; kendinize bu değerli kulaklıkların, gerçekten değerli zamanınızdaki 10 işgününü ayırmanıza ve bunun için çalışmanıza değip değmeyeceğini sorun. Bu, ister Starbucks’dan içeceğiniz kahve isterse bir tabak tatlı olabilir. Burada önemli olan her satın alımın sizin için ne kadar değerli olduğunu analiz edebilme davranışını kazanabilmeniz.

Harcama alışkanlıklarınızı potansiyel finansal bağımsızlığınız kapsamında önceliklendirseniz, disiplinli davranmanız ve tasarruf etmeniz daha kolay olacaktır.

Ders 1 Gelir-Harcama Terazisi

Ders 2: Önce Tasarruf, Sonra Giderler

Bu alışkanlık normalde önce kendine yatırım yapmaya dayanan otomatik bir yatırım stratejisinden doğar. Her ay başında maaşınızın belirli bir kısmını tasarruf ya da yatırım hesabına koyabilir ve kendinizi kalan tutarda yaşamaya zorlayabilirsiniz. Akıllıca yatırımlar yaparsanız, portföyünüzün getirdiği kazancın günlük ihtiyaçlarınızdan fazlasını karşılamaya yettiği bir noktada finansal bağımsızlığınızı ilan etmiş olur ve kısmen de olsan emekliliğinizi erkene çekebilirsiniz.

Ders 2 Önce Tasarruf, Sonra Giderler

İlginizi çekebilir: Herkesin Bilmesi Gereken 6 Temel Yatırım Kuralı

Ders 3: Sosyal İhtiyaçlara Alternatif Bulma

Bu kısım 1. dersimiz ile biraz kesişiyor olsa da size alternatif bir bakış açısı sunmak istiyorum. 1. dersimizde Airpods gibi ihtiyari harcamalardan ve bunu nasıl yönetebileceğinizden bahsetmiştik. Kendimizi ihtiyari harcamalar kısmında yönetebilsek bile her insan gibi sosyalleşmeye ve moralimizi yükseltmeye ihtiyacımız olduğu dönemler doğal olarak olabilir. Bu noktada FIRE hareketini temel alarak “alışveriş terapisi” yerine yürüyüşe çıkmak gibi yeni mekanizmalar geliştirerek zihninizi zorlayın. Tahmin ettiğinizden daha az para ile yaşam tarzınızın devamlılığını sağlayabilirsiniz. Her yaştan insanın uygulayabileceği alternatif yollar bularak harcamalardan kaçınması mümkün:

  • Kitap satın almak yerine halk kütüphanelerinden ödünç alabilirsiniz.
  • İkinci el satış uygulamaları üzerinden ihtiyacınız olan şeylere yarı fiyatına sahip olabilirsiniz.
  • Düğün ya da kayak gibi tek seferlik bir etkinlik için kıyafet satın almak yerine arkadaşlarınızdan ödünç alabilirsiniz.
  • Arkadaşlarınızın doğum günleri için manevi değeri yüksek sanatsal beceriler geliştirebilirsiniz.

Yukarıdaki alternatif yollar gibi sizde zihninizi zorlayarak daha farklı yollar geliştirebilirsiniz.

Ders 3 Sosyal İhtiyaçlara Alternatif Bulma

Ders 4: FIRE Hareketini En Cazip Kılan Şey Kontrol Unsurudur

Finansal hayatınızda ne yaparsanız yapın piyasalar, faiz oranları ve enflasyon gibi kontrol edemeyeceğiniz şeyler vardır. FIRE hareketi ise kontrol edebileceğiniz şeylere odaklanır. Finansal bağımsızlık ve emeklilik hareketini uygulayan kişiler ucuz bir yere tatile gitmek gibi seçimleri mecburiyet olarak görmeyip tercihe çevirmeyi bilirler. Bu sayede ileride harcama özgürlüğüne sahip olacaklarının, hayatlarını kendi kontrollerinde istedikleri gibi yönetebileceklerinin bilincindedirler.

Ders 4 FIRE Hareketini En Cazip Kılan Şey Kontrol Unsurudur

Hayatınızda bu anlamda daha çok kontrol sahibi olmanın sizi gelecekte daha mutlu edeceği tartışmasız bir gerçek. Bu yüzden FIRE hareketinin bir kısmını uygulayarak bile kontrolü ele alabilmek heyecan verici.

İlginizi çekebilir: Yatırımla İlgili Yanlış Bilinen 5 Efsane