Yatırımla İlgili Yanlış Bilinen 5 Efsane

Yatırım yapmak isteyenleri bu düşüncelerinden caydırabilecek yatırım efsaneleri bulunmaktadır. Bu yüzden de yatırım söz konusu olduğunda birçok insan çekinmektedir. Peki nedir bu yatırım efsaneleri?

Yatırım Bir Çeşit Kumar mı?

Yatırım dışarıdan bakıldığında kumar gibi gözükebilir ama bu durum sizin yatırımı nasıl yaptığınıza bağlı. Eğer çok fazla düşünmeden, plansız bir şekilde yatırım yapıyorsanız, yatırımınız kumara benzetilebilir. Ama kendi yatırımcı kimliğinize, bütçenize, riske ve piyasaya göre bir yatırım planı oluşturduktan sonra yatırım yapıyorsanız, buna kumar demek haksızlık olur.

Yatırım Bir Çeşit Kumar mı

1- Yatırıma Ayıracak Yeterli Paraya Sahip Değilim-Yatırım İçin Çok Para Lazım

Önceki yıllar için bu yatırım efsanesi doğruydu ama artık, teknolojinin ve dijitalleşmenin artmasıyla birlikte yatırım biraz daha demokratikleşmeye başladı. Çevrimiçi fon platformları, çevrimiçi yatırım danışmanlığı hizmetleri (robo-danışman) sayesinde önceki yıllara göre nispeten daha az miktarlarla yatırım yapılmanın önü açıldı. Ayrıca Robo-danışman platformlarıyla yatırım yapmanın daha da kolay bir hale geldiği gerçeğini göz önüne aldığımızda, “çok paran yoksa yatırım yapamazsın, zengin olmalısın ki yatırım yap” gibi yatırım efsaneleri dikkate alınmamalı.

Yatırıma Ayıracak Yeterli Paraya Sahip Değilim-Yatırım İçin Çok Para Lazım

İlginizi çekebilir: Herkesin Bilmesi Gereken 6 Temel Yatırım Kuralı

2- Yatırım Yapmak Çok Riskli

Risk kavramı, hayatın her yerinde, her anında olduğu gibi tabi ki yatırımda da bulunmaktadır. Burada anlatılmak istenen, yatırımdaki riskin, maden işçilerinin maruz kalabileceği risklerle karıştırılmaması. Peki yatırımda risk nedir? Risk nasıl olur? Bir risk spektrumu olduğunu düşünelim. Bir tarafta hisse senetleri gibi risk oranı yüksek yatırım araçları varken, diğer tarafta ise, risk oranı düşük tahvil, bono gibi yatırım araçları bulunur. Yani aslında riski, yatırım portföyünüzdeki dağılıma göre siz belirliyorsunuz. Yatırım portföyünüzü olabildiğince çeşitlendirin ki hem riski azaltın hem de getiri ihtimalini yükseltin. Ayrıca riski azaltmak için uzun vadeli yatırım yolunu da seçebilirsiniz. “Yatırım çok riskli, hiç bulaşma” şeklinde bir yatırım efsanesi duyabilirsiniz. Siz bunlara kulak vermeden planlı bir şekilde yatırım yapmaya ve riskinizi doğru bir şekilde yönetmeye devam edin.

Yatırım Yapmak Çok Riskli

İlginizi çekebilir: Yatırım Fonları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

3- Vadeli Hesabımda Zaten Param Var, Neden Yatırım Yapayım?

Vadeli mevduat elinizdeki nakdi, bankaya yatırdıktan belli bir süre (vade) sonra faiziyle birlikte geri almaktır. Yani bankaya kredi vermektir diyebiliriz. Risk oranı en az olan yatırım araçlarındandır. Orantılı olarak getiri oranı da diğer yatırım araçlarına göre az olabilir. Bu yüzden daha fazla getiri imkanı için diğer yatırım araçlarını da deneyin. Ayrıca mevduat hesabınızdaki parayı vadeniz bitmeden çekemezsiniz. Oysa ki, yatırım fonu gibi farklı yatırım araçlarında paraya ihtiyacınız olduğunda yatırımınızı likidite edebilirsiniz. “Parayı koy faize pişsin, başka da yatırım yapma” gibi yatırım hataları ve yatırım efsaneleri mutlaka kulağınıza gelmiştir ve gelecektir. Bunlara aldırış etmeden yolunuza devam edin.

bir başka yatırım efsaneleri ve yatırım hataları - Vadeli Hesabımda Zaten Param Var, Neden Yatırım Yapayım

İlginizi çekebilir: Uzun Vadeli Yatırım Yapmanın Avantajları Nelerdir?

4- Sadece Profesyonel Yatırımcılar Çok Para Kazanır

Yatırım efsaneleri arasında başı çeken efsanelerden biri, sadece uzman olanların çok para kazanabilmesi. Çok fazla uzman olmanıza gerek yok. Robo-danışmanlar gibi dijital yatırım platformlarının her geçen gün arttığını düşünürsek. “Sen okulunda okumadın anlamazsın, bu işi uzmanına bırak” gibi yatırım efsaneleri, tarihe karışacak gibi duruyor. Robo danışmanların yardımıyla birikimlerinizi daha iyi yönetebilirsiniz.

bir başka yatırım hataları ve yatırım efsanesi - Sadece Profesyonel Yatırımcılar Çok Para Kazanır

5- Maliyetler Göz Ardı Edilebilir

Ödenmeyen borç faizlerinin üst üste binmesi gibi, ilk zamanlar umrunuzda olmayabilir ama zaman geçtikçe karşınıza binlerce liralar çıkabilir. Yatırım getirilerinizin erimemesi için; yönetim ücretleri, vergilendirmeler ve komisyonları kesinlikle göz ardı etmeyin.

yatırım efsanesi - Maliyetler Göz Ardı Edilebilir, Yatırım maliyetleri,

İyi Gelir İle

“Yatırım yapmak çok karmaşık, yatırımdan anlamıyorum” düşüncesindeyseniz ve yatırım hatalarını minimize etmek, yatırım efsanelerinden arınmak istiyorsanız, İyi Gelir ile tanışmalısınız. Yatırım yönetimi konusunda demokratikleşmeyi ilke edinmiş İyi Gelir ile yatırım efsanelerinden arınarak doğru bir şekilde yatırım portföyü oluşturup, getirilerinizi katlayabilirsiniz. Fırsatları kaçırmamak için hemen başlayın.