FIRE (Finansal Özgürlük ve Erken Emeklilik) Nedir?

Geleneksel iş yoğunluklarından sıkılmış ve en az 65 yaşında emekli olabilecek, Y ve Z kuşağındaki bireylerin benimsedikleri erken yaşta finansal özgürlük ve erken emeklilik hareketi olan FIRE nedir? Erken yaşta emeklilik mümkün mü?

Fire Nedir?

İngilizce açılımı, Financial Independence Retire Early ve Türkçe açılımı, Finansal Özgürlük ve Erken Emeklilik olan FIRE nedir? Erken emeklilikten kasıt, fazladan SGK primi ödeyip emekli olmak mı? Finansal özgürlük derken, herhangi bir yere kazançlı yatırım yapmak mı? Kısaca FIRE; 1990’lı yıllarda konuşulmaya başlanan, tutumluluk, aşırı tasarruf ve aşırı yatırım ile tanımlanan finansal bir harekettir. Yani geleneksel bütçelerin ve emeklilik sisteminin imkan verdiğinden çok daha erken emekli olunmasını sağlayan bir harekettir diyebiliriz. Gelirlerinin yarıdan fazlasını tasarrufa ayırarak FIRE sistemini destekleyenler, arzu ettikleri hedeflere geldikten sonra işlerinden ayrılabilirler ve birikmiş fonlarından küçük çekimler yapmaya başlayarak 65-70’li yaşlardan çok daha erken emeklilik kavramıyla tanışabilirler.

Fire, finansal özgürlük ve erken emeklilik hareketi Nedir

İlginizi çekebilir: Herkesin Bilmesi Gereken 6 Temel Yatırım Kuralı

FIRE Hareketi Kimlere Uygundur?

Normal emeklilik sistemine göre 40-50’li yaşlarda emekli olamayacak, 9:00-6:00 çalışma saatlerinden sıkılmış, özellikle milenyum bireyleri için uygun bir sistemdir. Gelirlerinden yeterince tasarruf yapabilenler ve erken emekli olup, hayatının en verimli yıllarını dünyayı gezerek harcamak isteyenler, yani bir gözü emeklilikte olan bireyler için biçilmiş kaftan.

FIRE Hareketi Kimlere Uygundur

FIRE Hareketinin Arkasında Yatan Kurallar Nelerdir?

Bu hareketi tercih edenler, finansal özgürlük ve erken emeklilik kavramını benimsemiş bireylerdir. SGK gibi geleneksel sistemlerden farklı olan bu sistem nasıl çalışır? Öncelikle aşırı tasarruf fikrini ilke edinmiş bireyler, genel olarak belli bir süre geleneksel iş gücünde çalışarak yıllık gelirlerinin bir kısmını tasarrufa ayırılıyorlar. Bunun için; %10-25-50 ve 75’lik tasarruf planları mevcuttur. Yani ne kadar erken emeklilik kavramını tadıp, finansal özgürlüğünüzü kazanmak istiyorsanız, o kadar çok tasarruf yapmalısınız. Tasarrufları yıllık giderlerinin yaklaşık 30 katına ulaştığı zaman (ortalama milyon), çalıştıkları işlerini bırakıp, finansal özgürlük ve erken emeklilik hareketinin tadını çıkarabilirler. Normal emeklilik sistemine göre çok daha erken emekliliğin tadını çıkarmaya başlayan bireyler, yaşam giderlerini karşılamak için ortalama olarak yılda tasarruflarının %3-%4 civarını harcarlar. Tasarrufun miktarına ve arzu edilen yaşam tarzına bağlı olarak; harcamaları izleme, faiz oranları, enflasyon oranları ve tasarruftaki paranızı doğru yatırım araçlarında değerlendirmek gibi durumları iyi planlamanız gerekmektedir. Kısaca FIRE hareketini maddeleyecek olursak;

  • FIRE, emeklilik planları kurdudur.
  • FIRE hareketi sayesinde daha çok tasarruf sağlarsınız.
  • Daha erken emeklilik için gelirinizi arttırmanın yollarını ararsınız.
  • Sonuç olarak erken yaşlarda emekliliğin tadını çıkarabilirsiniz.

FIRE Hareketinin Arkasında Yatan Kurallar Nelerdir

İlginizi çekebilir: Yatırımla İlgili Yanlış Bilinen 5 Efsane

FIRE Türleri

Finansal özgürlük ve erken emeklilik hareketinin birkaç çeşidi, varyasyonu vardır. Bunlar;

1- Fat FIRE

Ortalama bir emeklilik yatırımcısından çok daha fazla tasarruf sağlayan ve yine ortalamaya göre daha geleneksel bir yaşam tarzında olan bireyler.

2- Lean FIRE

Daha çok minimalist yaşamayı ve aşırı tasarrufu ilke edinmiş bireyler.

3- Barista FIRE

Sabah 9, akşam 5 gibi geleneksel işleri bırakmış ve FIRE tasarruflarını karşılamak için hala yarı zamanlı, part-time çalışan bireyler.

4- Coast FIRE

Hali hazırdaki yaşam giderlerini ve emekliliklerini karşılamak için yeterli finansmanı olmalarına rağmen part-time çalışan bireyler.

FIRE Türleri

Bazı eleştirmenler, bu sistemin sadece zenginler için olduğunu, düşük gelirli bireylerin optimum tasarruf oranı olan %70’lik tasarruflara ulaşmada zorlanabileceklerini düşünseler de FIRE hareketine duyulan ilginin, gün geçtikçe artacağa benziyor.

İlginizi çekebilir: Yatırım Piyasalarında Temmuz Ayında Gerçekleşen Gelişmeler