Çocuklara Yatırımı Öğretmenin 6 Yolu!

Çocuklarımıza ahlak kurallarını, örf ve adetlerimizi öğretiyoruz ama bir diğer önemli konu olan parasal konuları, tasarruf ve yatırım yapmayı öğretmiyoruz. Çoğumuz bu kavramları, üniversite yıllarında daha çok yaşayarak öğreniyor. Ekonomik olarak refah bir toplum için yapılması gerekenlerden biri de çocuklarda tasarruf ve yatırım kavramlarının oturtulması; gerekli eğitimlerin verilmesi ve bilinçli bireyler olarak yetiştirilmeleridir. Peki çocuklara yatırım eğitimi nasıl verilmeli? Çocuklarda yatırım, nasıl işlenmeli?

Sadeleştirin

Çocukların dikkatinin hemen dağılabileceğini ve finansal konuların çocuklara sıkıcı gelebileceği gerçeğini düşünürsek yatırım konusunu olabildiğince sadeleştirmelisiniz. Çocuklara faiz, hisse senedi, vergiler gibi yetişkinleri bile bazen boğan konulardan bahsetmeyin. Daha çok işin özüne inmeye çalışın. Aslında bu durumu Shakespeare çok iyi açıklamış: “sadelik, aklın özüdür.”

çocuklara yatırım eğitimini Sadeleştirin

Paranın Değerini Açıklayın

Çocuklarda yatırım eğitimine paranın öneminden bahsederek başlayabilirsiniz. Çocuklar belli yaşlara kadar normal olarak etliye sütlüye çok fazla karışmıyor. Ne isteniyorsa bir şekilde alındığı için her şeyin yani paranın anne-babalarının sevgisi gibi hiç bitmeyeceğini düşünebiliyorlar. Öncelikle paranın sınırsız olmadığını çocuklarınıza öğretmelisiniz. Bunu öğretmenin en iyi yolu da belirli miktarlarda harçlık vermektir. Örneğin; bir oyuncağı almak istediğinde “harçlığından al” tarzı cümleler kurmanız çocuğunuza para kavramını ve değerini öğretir. Aynı zamanda, paranın bir emek sonucu elde edildiğini, yani paranın kazanıldığını öğretmelisiniz. Bunun için çocuğunuza bahçe işleri verip, günün sonunda bir miktar para verebilirsiniz.

Çocuklara Paranın Değerini Açıklayın

İlginizi çekebilir: Nasıl Emekli Olurum? BES ile İlgili Tüm Soruları Cevapladık

Küçük Yaşta Tasarruf Yapmanın Önemini Öğretin

Çocuklarda tasarruf etme bilincinin oluşturulması önemli bir konudur. Çocuğunuza tasarruf yapmasını kesinlikle öğretin. Örneğin; çocuğunuz sizden bir şey istediğinde hemen almayın. Verdiğiniz harçlıklardan veya evdeki gereksiz harcamalardan (boşuna yanan lamba gibi) kısarak istediği şeyi, biriktirerek, yani tasarruf yaparak almasını öğretin. Çocuklarda tasarruf kavramı oturduktan sonra, paranın bir emek sonucu elde edildiğini, yani paranın kazanıldığını öğretmelisiniz. Bunun için çocuğunuza bahçe işleri verip, günün sonunda bir miktar para verebilirsiniz. Son olarak her şeyin bir değeri olduğunu ve kazanılan kadar harcama yapılması gerektiğini de öğretmelisiniz. Tasarruf yaparken açık hedeflerinin olması herkes gibi çocuğunuz için de daha motive edici olacaktır, unutmayın.

Çocuklara Küçük Yaşta Tasarruf Yapmanın Önemini Öğretin

İlginizi çekebilir: FIRE Hareketinden Çıkarılacak Dersler

Paranızı Yönetmesine İzin Verin

Çocuklarda tasarruf ve yatırım eğitiminin bir diğer yönü, parasını yönetmesine izin vermeniz ve özellikle market alışverişlerinde bütçeye göre alışverişin nasıl yapıldığını öğretmenizdir. Market alışverişleri yaparken aldığınız ürünleri neden, neye göre aldığınızı çocuğunuza öğretin. Finansal bütçeden dolayı neden A değil B markasını aldığınızı, neden fasulye alıp dondurma almadığınızı ya da neden bu marketteki pirinci değil de diğer marketteki pirinci aldığınızı çocuğunuza bir şekilde hissettirin.

Çocuklara Paranızı Yönetmesine İzin Verin

Monopoly Gibi Parayla Alakalı Oyunlar Oynayın (Hikayeleştirin)

Çocuklarda yatırım eğitimi konusunda kullanılabilecek bir diğer eğitim aracı, hikayeleştirmedir. Böylece finansal konuları çocuklarınıza sevdirerek öğretmiş olursunuz. Örneğin; çocuklarınızla Monopoly tarzı oyunlar oynayabilirsiniz. Monopoly, çocuklarda yatırım eğitimi için en iyi oyunlardan biridir. Oyun içerisinde; arsa alım/satım, ceza sistemi, kira ödeme, takas, bir yer almak için tasarruf yapma gibi gerçek hayattan finansal olaylar olduğu için bir nevi finansal simülasyon diyebiliriz. Ara ara çocuklarınızla Monopoly tarzında oyunlar oynayarak çocuğunuza bir yer satın alırken veya bir yeri kiralarken bir miktar para verildiğini, her yerin değerinin farklı olduğunu, bir şeyleri elde etmek için tasarruf yapmayı öğretmiş olursunuz.

Monopoly Gibi Parayla Alakalı Oyunlar Oynayın (Hikayeleştirin)

İlginizi çekebilir: FIRE (Finansal Özgürlük ve Erken Emeklilik) Nedir?

Yönetebileceği Çocuk Birikim Hesabı Oluşturun

Çocuğunuza birikim hesabı açarak, belli aralıklarla para yatırmasını ve üniversiteye gitme yaşına geldiği zaman, bu parayı rahatlıkla kullanabileceğini söyleyebilirsiniz. Böylelikle çocuğunuz, hem para yönetimini hem de birikim yapmayı öğrenmiş olur.

Çocuklara Yönetebileceği Çocuk Birikim Hesabı Oluşturun

Yatırım konusunda daha fazlası için İyi Gelir sitesini ziyaret edebilirsiniz.