Yatırımdan Elde Edilen Getiri Nasıl Arttırılır?

[yotuwp type=”videos” id=”Bj3MVR8_wCM” ]

Yatırımdan Elde Edilen Getiri Nasıl Arttırılır

Yatırım araçlarının sürekli artı değerde kalmadığını, eksi değere düşebildiğini, kar sağlamak yerine zarara da sebep olabileceğini her zaman göz önünde bulundurmak gerekiyor. Bu nedenle yatırım yaparken bilinçli olmak veya bu konuda danışmanlık hizmeti almak, yatırımdan elde edilen getiriyi artırabilmenin en önemli adımını oluşturmaktadır.

Yatırımlar kazanç elde etme amacı ile yapılır. Her yatırımcının hedefi para kazanmak yatırımdan elde edilen getiriyi sürekli kılmaktır. Ancak, yatırımların sonucu her zaman beklenildiği gibi olmayabilir. Yatırımdan elde edilen getiri istenilen düzeyde olmayabileceği gibi bazen kayıplar da yaşanabilir. Yatırım yapmanın doğasında yer alan risk unsurunu her zaman dikkate almak gerekir.

Yatırım yaparken, sabırlı olmakta oldukça önemlidir. Kazanç getirecek fırsatları yakalayabilmek ve uygun koşulları yaratmak için yatırımcıların dikkat etmesi gereken çok sayıda unsur vardır. Bunlar ekonomik gelişmeler, politik kararlar, haberler gibi takip gerektiren konular olabileceği gibi psikolojik olarak hazır olmak, karar vermek gibi kişisel unsurlar da olabilir.

Faiz Oranlarındaki Değişimin Piyasalara Olası Etkileri

Yatırımdan elde edilen getiriyi etkileyen unsurlara kısaca göz atalım:

  • Ekonomik ve Politik Gelişmeler: Politika ve ekonomi arasındaki ilişki, borsada işlem gören hisse senetleri üzerinde oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Ülkenin kendi iç ve dış politikaları ve diğer ülkelerden gelen olumlu ya da olumsuz haberler hisse senedi, tahvil, altın v.b. yatırım araçları üzerinde ciddi etkiler yaratmaktadır. Bu doğrultuda, yatırımları ile kazancını artırmak isteyen yatırımcılar politikanın ekonomi ile olan ilişkisini takip ederek ve doğru yorumlayarak yatırımları için uygun adımlar atmalıdırlar.

Yatırımdan Elde Edilen Getiri Nasıl Arttırılır

 

  • Haberler: Yatırım yapacak kişinin piyasalarda oluşacak olan dalgalanmaları haberler aracılığı ile takip etmesi oldukça önemlidir. Yatırımından gelecek kazancı artırmak isteyen yatırımcılar günlük olarak haberleri takip etmeli, analizler ve yorumlar yaparak yatırım planlarını oluşturmalı ya da geliştirmelidirler. Unutmamak gerekiyor ki işlem saatleri dışında da yatırımcıların takiplerine devam etmeleri gerekmektedir.
  • Piyasaların İşleyiş Mantığını Öğrenmek: Piyasaların işleyişi ile ilgili en temel bilgi fiyatlar düşük iken satın alıp, fiyatlar yükseldiği zaman satış yaparak kar elde etmeye dayalı bir sistem olmasıdır. Borsalar sürekli bu şekilde işler. Değişen şeyler ise sadece alıcılar, satıcılar ve fiyatlardır. Yatırım yapmadan önce yapmanız gereken önemli şeylerden biri de bu işleyiş mantığını doğru bir şekilde anlamak ve sistem ile ilgili bilgiler edinmektir. Piyasaların işleyişini okumaya, anlamaya başladıkça yatırımlarınızdaki kazançlarınızda artış gösterecektir.

Yatırımdan Elde Edilen Getiri Nasıl Arttırılır

  • Bağımsız Karar Vermek: Başarılı bir yatırım için yatırımcılar alacakları kararlar sırasında başka fikirlerden etkilenmemeli, bağımsız düşünebilmeli ve yaptığı kar ya da zararı benimseyerek hatalarını görmelidir. En bağımsız düşünülmesi gereken nokta ise diğer yatırımcılar satıyor diye satmamak, alıyorlar diye almamaktır. Yatırımcının kendine özel bir yatırım planı olmalıdır ve stratejik ilerlemelidir. Bu şekilde yatırımını artırabilir.
  • Psikolojik Olarak Hazır Olmak: Yatırım yapacak kişilerin psikolojilerini işlem öncesi hazırlamaları gerekmektedir. Sakin, sabırlı ve stratejik şekilde ilerleyen yatırımcılar piyasayı tanırlar ve işlemlerini deneyimlere dayandırarak stratejik planlar yaparlar. Bu durum yatırımcının kazancında artışa neden olur.
  • Yatırım Aracını Tanımak: Piyasayı tanıdıktan sonra işlem yapacağınız piyasada neyi alıp satacağınızı da bilmeniz gerekmektedir. Yatırım araçlarından size en uygun olanı araştırıp, kendinizden emin bir şekilde seçmelisiniz. Bu doğrultuda planlı hareket ederek kazancınızı artırabilirsiniz.

Yatırımdan elde edilen getirinin nasıl arttırılacağını sizlere detaylı olarak paylaştık. Diğer içeriklerimize göz atmayı unutmayın:

Döviz Kurundaki Değişimlerin Yatırım Fonlarına Etkisi

Yatırım Fonlarında Riskler Nelerdir?