Yatırım Fonları Piyasasında Kasım Ayında Neler Oldu?

Yatırım fonlarında Kasım 2021 de yaşanan gelişmeleri incelediğimiz bu yazımızda öncelikle kısasaca piyasalarda neler olduğuna değinelim. Piyasalardaki gelişmelerle ilgili daha detaylı bilgi edinmek isterseniz  Kasım Ayı Piyasa Değerlendirmesi yazımızı okuyabilirsiniz.

Yurt içinde piyasalar son yılların en hareketli dönemini yaşamaya devam ediyor. Kasım ayında Türk Lirası’nda yaşanan değer kaybı ön plana çıkarken dolar/TL ve euro/TL kurlarında üst üste rekorlar kırıldı. Kurlara endeksli yatırım araçlarında yüksek getiriler sağlanırken Borsa İstanbul’da BİST 100 Endeksi, tarihi zirvelerini 1.900 puanın üzerine taşıdı. Yatırım fonları piyasasında ise katılımcı sayısı gerilerken portföy büyüklüğünde yine döviz kurları kaynaklı net artışlar görüldü.

Yatırım fonlarındaki katılımcı sayısı rekor kırdığı bir önceki aya göre 4 bin 258 kişi azalarak Kasım ayında 3 milyon 198 bin 902 kişiye geriledi. Kasım ayında katılımcı sayısında aylık bazdaki düşüşe rağmen bu rakam bir önceki yılın aynı ayına göre yaklaşık 136 bin kişi daha fazla.

   yatırım-fonları

Yatırım fonları büyüklüğü 1 yılda 2 katını aştı

Yatırım fonlarının portföy büyüklüğüne bakıldığında, döviz kurlarında yaşanan sert yükselişlerin de desteğiyle yüzde 22,8 artış dikkat çekiyor. Ekim ayında 244 milyar lira olan yatırım fonları piyasasının toplam portföy büyüklüğü Kasım ayında 300 milyar doları aştı. Yatırım fonlarının toplam portföy büyüklüğü geçtiğimiz yılın aynı ayına göre iki katının da üzerine çıktı. 2020 yılının Kasım ayında yatırım fonlarının toplam değeri 143 milyar 841 milyon lira düzeyindeydi.

yatırım-fonları

Döviz kurlarında rekorlar yatırım fonları piyasasına da yansıdı

Yatırım fonları piyasasını kategoriler bazında ele aldığımızda döviz kurlarındaki sert yükselişlerin etkisi çok net görülüyor. Dolar/TL’de yaklaşık yüzde 42’lik yükseliş ve kurun etkisiyle rekor kıran gram altın fiyatları bu varlıklara portföyünde yer veren yatırım fonlarında kayda değer artışların yaşanmasını sağladı. Küresel piyasalarda altın fiyatlarının gerilediği Kasım ayına 566 liradan başlayan gram altın fiyatları 220 liralık değer artışıyla 780 liraya kadar tırmandı. Netice itibarıyla Kasım ayında katılımcılarına en yüksek getiriyi yüzde 36,5 ile kıymetli maden fonları sağladı. Kıymetli maden fonlarını altın katılım fonları yüzde 34,2 ile takip etti. En yüksek getiri sağlayan diğer kategoriler; yüzde 32,9 ile yabancı hisse senedi fonları, yüzde 31 ile yabancı borçlanma araçları fonları ve yüzde 28,9 ile yabancı fon sepeti fonları oldu. Kasım ayında yatırım fonları tüm kategorilerde yatırımcısına kazandırdı.

yatırım-fonları

İş Portföy Yarı İletken Teknolojileri Fonu’nda bir ayda yüzde 50 getiri

Yatırım fonları bazında incelediğimizde ise İş Portföy Yarı İletken Teknolojileri Değişken Fon, artan çip talebinden destek bularak yüzde 49,6 ile Kasım ayının getiri şampiyonu oldu. Getirileri bakımından ilk 5 sırada yer alan diğer fonlar; İş Portföy Teknoloji Karma Fon yüzde 38,9; İş Portföy Elektrikli araçlar Karma Fon yüzde 37,9; Fiba Portföy Altın Fonu yüzde 37,9; HSBC Portföy Altın Fonu yüzde 37,2 ile sıralandı.

Katılımcı sayısındaki artışlarda da İş Portföy Elektrikli Araçlar Karma Fon zirvede yer alıyor. Fonun katılımcı sayısındaki değişim 9 bin 692 kişi oldu. Ak Portföy Yeni Teknolojiler Yabancı Hisse Senedi Fonu’nun katılımcı sayısı ise 8 bin 807 kişi arttı. Katılımcı sayısı artışları bakımından üçüncü sırada ise İş Portföy Yarı iletken Teknolojileri Değişken Fon 7 bin 777 kişilik artışla yer aldı.

Kasım ayında en çok nakit girişi Ak Portföy Birinci Fon Sepeti Fonu’nda 819,5 milyon lira ile zirvede.

21 yeni fon işlem görmeye başladı

Kasım ayında yatırım fonları piyasasında 21 yeni fon yatırımcılarıyla buluştu. 21 fon arasında yer alan Ak Portföy Dönüştürücü Teknolojiler Değişken Fonu en dikkat çeken yatırım fonlarından biri oldu. Fon toplam değerinin asgari yüzde 80’ini dönüştürücü teknolojiler alanında faaliyet gösteren şirketlerin finansal varlıklarına yatırım yapan Ak Portföy Dönüştürücü Teknolojiler Değişken Fonu, katılımcılarına dinamik dönüştürücü teknoloji şirketlerinin büyüme potansiyellerinden faydalandırmayı amaçlıyor. Fonun odağında yer alan dönüştürücü teknolojiler ise fon izahnamesinde yapay zeka, otomobil yenilikleri, veri hesaplama ve işleme, sağlık yenilikleri, iOT teknolojileri, robotik olarak tanımlanıyor.

yatırım-fonları

Kasım ayında hangi fonlar SPK’dan onay aldı?

Yatırım fonlarında önümüzdeki günlerde işlem görmeye başlamak üzere 26 yeni fonun izahnamesi Sermaye Piyasası Kurulu tarafından onaylandı. Türkiye yatırım fonları piyasasına katılacak 26 fon arasında son dönemlerin popüler trendi olan sürdürülebilirlik temalı QNB Finans Portföy Temiz Enerji ve Su Fon Sepeti Fonu dikkat çekiyor. Fonun yatırım stratejisi, temiz enerji ve su temalarına yatırım yapan yerli yabancı fonlar ve borsa katılım payları olarak kurgulandı. Yatırım amacı ise temiz enerji ve su temalarıyla hareket eden şirketlerin fonlanmasına destek olmak şeklinde özetleniyor. Fon, BIST Elektrik Endeksi, NASDAQ Temiz Enerji Endeksi ve NASDAQ Su Endeski bileşenlerinin getirilerini karşılaştırma ölçütü olarak kullanıyor.

Aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir:

Kasım Ayı Piyasa Değerlendirmesi

Kıymetli Maden Yatırım Fonları Hakkında Bilmeniz Gerekenler