Para Tasarrufu Yapmak İçin Pratik 8 İpucu

Para Tasarrufu Yapmak İçin Pratik 8 İpucu

Para kazanmak kadar para yönetimi de önemli bir konudur. Araba, ev, arsa, dükkan, motor… Herkes bunlardan mutlaka en az ikisine sahip olmak ister. Bunun için de kenara bir miktar ayırmamız gerekiyor. İşte size parayı elde tutmak için tasarruf yolları.

1.Tasarruf hedefleri belirleyin

Tasarruf yolları arasında ilk ipucu, her işte olduğu gibi bir hedef belirlemek ve bunun akabinde bir plan oluşturmaktır. Aslında bunu yaparken aynı zamanda para yönetimi de yapmış oluyorsunuz. Her ay belli bir miktar parayı kenar koymayı kendinize borç bilince, beyniniz hedefinize ulaşmak için olanca gücüyle çalışacaktır. 5 yıl sonrasında maaşınızdan tasarruf sağlayarak bir araba almak bir örnek olabilir. Bunu otomatik ödeme gibi, maaşınız yatar yatmaz farklı bir hesapta -bir yatırım hesabında- değerlendirerek hedefinize ilerleyebilirsiniz.

Tasarruf hedefleri belirleyin

2.Borçlanmamaya Çalışın – Borçlarınızı Bitirin

Bunun için öncelikle bütçenizi, zorunlu ihtiyaçlarınızı belirlemelisiniz. Doğru bütçeleme yaptıktan sonra tekrar, borçlanma durumunu düşünebilirsiniz. Örneğin; bütçenizi aşacak süs eşyası vb. gibi eşyalar için borçlanmamalısınız. Ayrıca kredi kartı borçlarınızın zamanında ödenememesi durumunda faiz ödeyeceğinizi de düşününce borçlanma tam bir tasarruf düşmanı diyebiliriz. Aşırı borçlanmayı kısarak, para yönetimi konusunda da kendinize ayrıca iyilik yapmış olursunuz.

Borçlanmamaya Çalışın – Borçlarınızı Bitirin

İlginizi çekebilir: Çocuğum İçin Birikim Yapmanın Yolları

3.Tatilinizi Planlayın

Para Tasarrufu Yapmak İçin bir diğer hassas nokta ise İnsanız, gezip tozup farklı yerler görmek bizim de hakkımız, daha doğrusu ihtiyacımız. Tabi ki bunu planlayarak yapmamız gerekir. Örneğin; illa otelde tatil yapmak istiyorum diyorsanız, otellerin sundukları kampanyaları, indirimleri takip edebilirsiniz. Ya da 4-5 kişi birleşip günlük ev kiralayabilirsiniz. Bu şekilde bütçenizi zorlamadan iyi bir plan ve para yönetimi ile tatilinizi yapmış olacaksınız.

Tatilinizi Planlayın

4.Tasarruf için Harcayın

Tasarruf yolları arasında belki en ilginci, ama uzun vadede de en etkili yöntemlerdendir. Örneğin; bir televizyon alacaksınız; A markası A+, B markası ise A++. Aralarında 1000 TL fark var ve diğer bütün özellikleri aynı. B markasını tercih ederek elektrik harcamanızdan tasarruf edecek ve uzun vadede aradaki 1000 TL’yi eritmiş olacaksınız. Evdeki ampulleri tasarruf ampulleriyle değiştirmek de bu konuya bir örnek.

Tasarruf için Harcayın

İlginizi çekebilir: 3 Adımda Finansal Hedefler Nasıl Belirlenir?

5.Dışarıda Yemek Yerine Öğle Yemeği Evde Hazırlayın

Para Tasarrufu Yapmak İçin Pratik 5 maddemiz: Özellikle Türk esnafının uyguladığı bir yöntem. Mutlaka duymuşsunuzdur, öğlen ekstra masraf olmasın diye esnaflar yanlarında sefertası götürürler. Yani eski bir gelenek diyebiliriz. Günümüzde tavuk dürüm + ayranın 15-20 TL bandına yaklaştığını düşünürsek, tasarruf yolları arasında başı çeker gibi.

6.Teknolojiyi Kullanın

Günümüzde para yönetimi için onlarca, belki de yüzlerce ücretli ve ücretsiz mobil, web, masaüstü uygulamalar bulunmakta. Bunları kullanarak; hedeflerinizi, harcamalarınızı, gelirlerinizi rahatlıkla takip edebilirsiniz.

Teknolojiyi Kullanın

7.Otomatik Ödemeleri ve Abonelikleri İptal Edin

Otomatik ödemeler kulağa hoş gelebilir ama belli süre sonra ipin ucu kaçabilir. Elektrik, su, doğalgaz, telefon faturaları, Netflix gibi platformlara abonelik ücretleri gibi giderler…. Otomatik talimat ve otomatik abonelikler size bu giderleri unutturabilir ve rahat rahat harcamaya itebilir. Ayrıca sanki para ödemiyormuş hissine kapılarak ha bire aboneliklere teşvik olabilirsiniz.

Otomatik Abonelikleri ve Üyelikleri İptal Edin

İlginizi çekebilir: Faiz Oranlarındaki Değişimin Yatırımlara Etkisi

8.Belirli Aralıklarla Kontrol Sağlayın

Para yönetimi konusunda önemli bir konu kontrol. Bütçenizi, harcamalarınızı ve tasarruf hedeflerinizi belirli aralıklarla gözden geçirin. Tasarruf hedefinize ne kadar sadık kaldınız? Hedeflerinizin ne kadarını gerçekleştirebildiniz? Şu an ki tasarruflarınız, hedeflerinizi gerçekleştirmeye yetiyor mu? gibi soruları kendinize sorarak durumu gözlemleyebilirsiniz.

Göz atmak isteyebilirsin:

Ücretsiz Portföy Analizine Başla: https://platform.iyigelir.net/
Youtube İyi Gelir Kanalına Abone Ol : https://www.youtube.com/channel/UCY7myDArSRN-5BXEC_GxkbA