Fon Sepeti Fonu Nedir?

Bu içeriğimizin konusu olan fon sepeti fonu  Türkiye piyasalarında işlem gören yatırım fonu türleri arasında yer alıyor. Fon sepeti fonu, diğer yatırım fonlarına portföyünde yer veren yatırım fonlarıdır. Klasik yatırım fonlarına alternatif bir yatırım aracı sunması ve yatırım fonu piyasasının çeşitlendirilmesi açısından önemlidir. Yatırım fonlarının birbirine yatırım yapmasını sağladığından yatırım fonu piyasasının hacminin büyümesine de katkı sağlar. Sermaye Piyasası Kurulu’nun yürürlükte olan düzenlemelerine göre, bir yatırım fonunun fon sepeti fonu olarak tanımlanabilmesi için portföy büyüklüğünün en az yüzde 80’i yatırım fonlarından oluşmalıdır. Bu kurala ilave olarak bir fon sepeti fonunda tek bir fona portföy büyüklüğünün yüzde 10’undan daha fazla yatırım yapılamaz.

 

fon-sepeti-fonu

Türkiye’de Fon Sepeti Fonu Piyasası Analizi

Türkiye yatırım fonları piyasasında, 14 Nisan 2021 tarihi itibariyle işlem gören 26 adet fon sepeti fonu bulunuyor. Ak Portöy, Garanti Portföy, İş Portföy, Yapı Kredi Portföy gibi önde gelen birçok yatırım şirketinin yatırım yapılabilecek bu tür fonu mevcut. Bu 26 fonun arasında portföy büyüklüğü bakımından 5 tanesi 1 milyar liranın üzerinde büyüklüğe sahip.

Ülkemiz sermaye piyasalarında işlem gören bu 26 adet fon sepeti fonunu yatırım stratejilerine göre kategorize edebiliriz. Öncelikle kategorizasyonumuzu Türk yatırım fonlarına ve/veya borsa yatırım fonlarına portföylerini aktaran fonlar ve global ETF’lere yatırım yapan fonlar olarak yapabiliriz. Bazı fon sepeti fonları da hem yurtiçi hem de global yatırım fonlarını portföylerinde tutabilmektedir. Yabancı fon sepeti fonu olarak da isimlendirebileceğimiz global ETF’lere yatırım yapan fonlardan bir kısmı tematik özellik taşımaktadır. Özellikle petrol, gümüş gibi emtia ETF’lerine yatırım yapan fonlarımızın sayısı son zamanlarda artmıştır. Yine tematik fon olarak nitelendirebileceğimiz Garanti Portföy’ün ESG Sürdürülebilirlik Fon Sepeti Fonu, Türk ve yabancı hisse senedi fonlarına yatırım yapmaktadır.

Fon sepeti fonlarını büyüklükleri bakımından incelediğimizde Ak Portföy Birinci Fon Sepeti Fonu 2,5 milyar liranın üzerindeki büyüklüğü ile ilk sırada yer alıyor. Toplam fon değeri 1 milyar liranın üzerindeki diğer 4 fon, Yapı Kredi Portföy Üçüncü Fon Sepeti Fonu (1,9 milyar lira), Yapı Kredi İkinci Fon Sepeti Fonu (1,8 milyar lira), Yapı Kredi Birinci Fon Sepeti Fonu (1,4 milyar lira) ve Azimut Portföy Yönetim Şirketi Yabancı Fon Sepeti Fonu (1 milyar lira) olarak sıralanıyor. Listenin en üst sırasında yer alan Yapı Kredi Portföy İkinci Fon Sepeti Fonu, kendi kategorisinin yüzde 15,4 pazar payını elinde bulunduruyor.

fon-sepeti-fonu

Yatırımcı Sayısında Lider; Ak Portföy Birinci Fon Sepeti Fonu

Fon sepeti fonlarının yatırımcı sayısı bakımından yine 14 Nisan 2021 tarihi itibariyle ele aldığımızda ise 8 bin 880 katılımcı ile Ak Portföy Birinci Fon Sepeti Fonu zirvede yer alıyor. Yapı Kredi Portföy İkinci Fon Sepeti Fonu 6 bin 924 katılımcıyla ikinci sırada, Ak Portföy Petrol Yabancı BYF Fon Sepeti Fonu 6 bin 702 katılımcı ile üçüncü sırada bulunuyor. Katılımcı sayısı bakımından 26 fon sepeti yatırım fonundan 16 tanesi, en az 1.000 katılımcı büyüklüğüne sahip.

fon-sepeti-fonu

Son bir yıllık getiride TEB Portföy Amerika Teknoloji Yabancı BYF Fon Sepeti Fonu Zirvede

Fon sepeti fonlarını getiri bazlı sıraladığımızda son bir yıl içerisinde yatırımcısına en çok kazandıran TEB Portföy Amerika Teknoloji Yabancı BYF Fon Sepeti Fonu yüzde 68’lik getirisi ile ilk sırada yer alıyor. Ak Portföy Petrol Yabancı BYF Fon Sepeti Fonu yüzde 67’lik getiriyle listenin ikinci sırasında bulunuyor. Yüzde 57,3’lük getirisiyle İş Portföy Emtia Yabancı  BYF Fon Sepeti Fonu üçüncü sırada, yüzde 56,3’lük getirisi ile Garanti Portföy Yabancı BYF Fon Sepeti Fonu dördüncü sırada ve yüzde 48,5’lik getiri ile Ak Portföy Üçüncü Fon Sepeti Fonu beşinci sırada yer alıyor.

Fon sepeti fonlarının getiri performansına son 3 yıl olarak bakacak olursak;

  • TEB Portföy Amerika Teknoloji Yabancı BYF Fon Sepeti Fonu yüzde 161,4 ile yine zirvedeki yerini koruyor.
  • İlk üçte Azimut PYŞ Yabancı BYF Fon Sepeti Fonu yüzde 153,2 ile ikinci sırada
  • Yapı Kredi Portföy Yabancı Fon Sepeti Fonu ise yüzde 145,7 ile üçüncü sırada.
  • 5 yıllık getirilere göre de Azimut PYŞ Yabancı BYF Fon Sepeti Fonu yüzde 316,3 ile getiri bakımından lider konumunda.

Türkiye piyasalarında işlem gören fon türleri bakımından bakıldığında ise 26 adet fon sepeti fonu şemsiyesi altındaki 26 fonun son 1 yıl içerisindeki ortalama getirisi yüzde 39,8 düzeyinde bulunuyor. Tüm fon türleri içerisinde fon sepeti fonları dördüncü sırada bulunurken ilk sırada yüzde 59,2 ile hisse senedi fonları yer alıyor.

fon-sepeti-fonu

Fon türleri hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki yazılarımıza göz atabilirsiniz:

Teknoloji Yatırım Fonları: Gelişen Teknolojiye Seyirci Kalmayın 

Türkiye’de ve Dünya’da Sağlık Temalı Fonlar

Değişken Fon Nedir?