Tematik Fonlarda Yeni Bir Trend: Dijital Oyun Sektörü Fonları

Dijital oyun sektörüne yatırım yapan fonlar, tematik fonlar içerisinde son yıllarda görülmeye ve popülerlik kazanmaya başlamıştır. Ülkemizde de kurulan ve yatırımcının ilgisini çeken bu fonları tanıtmaya geçmeden önce dijital oyun sektörünü ve hızlı büyümesinin ardındaki dinamikleri inceleyelim.

Dijital Oyun Sektörüne Genel Bakış

Teknoloji gelişiminin hızlanması, akıllı telefonlara erişimin ve internet hızının artmasıyla beraber insanların eğlence anlayışları da değişiklik göstermeye başladı. Bilgisayar, akıllı telefon, yeni nesil oyun cihazlarının gelişmesiyle dijital oyun sektörü son birkaç yıldır istikrarlı bir şekilde büyümektedir. Bu büyüme, pandemi döneminde insanların eve kapanmasıyla birleşince, son zamanların en çok artış gösteren sektörlerinden birisi olmuştur.

Geçtiğimiz yıl yapılan araştırmaya göre eğlence sektöründe en çok artış dijital oyun sektöründe gerçekleşmiştir. 80’li yıllarda başlayan bilgisayar devrimiyle oyuncu kitlesi her geçen gün artış göstermektedir ve 2021 tarihi itibariyle toplam oyuncu sayısı 2.7 Milyar kişiye ulaşmıştır.

Dijital oyun sektörü büyüklüğü bulunduğumuz yıl itibariyle 160 Milyar $ olmuştur. Alt sektörlere bakıldığında mobil oyunlar en çok paya sahip olan sektör olarak gözükmektedir. Yaklaşık büyüklüğü 77 Milyar $’a yaklaşmıştır. Bu alt sektörü sırasıyla bilgisayar oyunları ve konsol oyun sektörleri takip etmektedir.

Gelişmekte olan bu piyasa finansal anlamda da bir tema olmaktadır ve yatırımcıların ilgisini çekmektedir. Bu değişimi gören kurumlar dijital oyun sektörüne yatırım yapmak isteyen yatırımcılar için fonlar oluşturmaktadır.

Türkiye’de de ilk defa İş Portföy tarafından hayata geçirilen bu tema karşımıza İş Portföy Dijital Oyun Karma Fonu olarak çıkmıştır. Yazımızın devamında İş Portföy Dijital Oyun Karma Fonu ve diğer fonlara ulaşabilir, detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

dijital oyun sektörü

İş Portföy Dijital Oyun Sektörü Karma Fonu (IJB)

İş Portföy geçtiğimiz Nisan ayında yatırımcıların son dönemlerde büyük ilgisinin olduğu dijital oyun sektörüne yatırım yapabilecekleri İş Portföy Dijital Oyun Sektörü Karma Fonu’nu kurdu. Fon, Türkiye’nin ilk ve tek dijital oyun sektörüne yatırım sağlayan fonu olmuştur.

 • Fon dijital oyun sektöründe faaliyet gösteren yerli ve yabancı şirketlerin hisselerine, Amerikan depo sertifikalarına ve özel borçlanma araçlarına yatırım yapmaktadır.
 • Fonun, yatırım yaptığı alanlar, oyun sektöründe faaliyet gösteren yazılım ve donanım şirketleri, dijital oyun platformu sağlayıcı şirketleri, oyun cihazlarının yazılım ve donanımını geliştiren şirketler ve dijital oyun sektöründe organizasyon yapan şirketler olarak belirlenmiştir.
 • Fon, karşılaştırma ölçütü olarak %65 Solactive Video Games &Esport Endeksi’ni, %15 BIST Teknoloji Getiri Endeksi’ni ve %20 BIST- KYD ÖSBA Sabit Endeksi’ni baz almaktadır.
 • Risk seviyesi yüksek olarak kabul edilen, 6 derecesinde bir fondur.
 • Mayıs ayı itibariyle fon toplam değeri 30 Milyon TL’dir.
 • Fon ağırlıklı olarak Amerika, Japonya ve Çin’deki şirketlere yatırım yapmaktadır.
 • Yatırım yaptığı şirketler arasında Konami, Ubısoft, Nintendo gibi büyük oyun devleri yer almaktadır.

Fon hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için KAP ve TEFAS’ın internet sitesini inceleyebilirsiniz. Ayrıca, Tefas’a üye tüm banka ve aracı kurumlardan fona yatırım yapabilirsiniz.

dijital oyun sektörü

VanEck Vetors Video Oyunları ve E-Spor Fonu (ESPO)

Vaneck ECK grup tarafından 2018 yılında kurulmuş bu fon Amerikan borsası NASDAQ’ta ve Almanya Borsası Frankfurt menkul kıymetler borsasında işlem görmektedir.

 • Dijital oyun sektörüne yatırım yapan ESPO kodlu fonun güncel büyüklüğü 802.2 Milyon $’dır.
 • Piyasadaki değeri 70 $’dır.
 • Fon karşılaştırma ölçütü olarak Slocative Video Games & Esport endeksini kullanmaktadır.
 • Fon, dijital oyun sektöründe oyun geliştiren firmalara, oyun cihazları üreticilerine, E-spor organizasyonu yapan şirketlere kısaca dijital oyun ekosistemi içerisinde yer alan çoğu şirketin hisselerine yatırım yapmaktadır. Fon ayrıca mevduat sertifikalarına ve yabancı para cinsinden menkul kıymetlere yatırım yapabilmektedir.
 • Fon yatırımlarını Amerika, Japonya, Çin, Tayvan, Güney Kore ağırlıklı olmak üzere yapmaktadır.
 • Portföyünde yer alan başlıca şirketler Nvıdıa, Nintendo, Activision Blizzard, Zynga’dır. Portföyünde toplamda 25 şirket yer almaktadır.

Global X Video Oyunları & E-Spor Fonu (HERO)

Global X video oyunları & E-spor fonu Mirae Gloval yatırım şirketi tarafından 2019 tarihinde HERO fon kod adıyla faaliyete geçmiştir. NASDAQ borsasında işlem görmektedir.

 • Fon, karşılaştırma endeksi olarak Solacative video oyunları & E-spor endeksini kullanmaktadır.
 • Güncel tarihli fiyatı 32.41 $’dır.
 • HERO fonu, dijital oyun yazılımı ve donanımını geliştiren firmalara ve E-spor müsabakaları yapan firmaların hisse senetlerine yatırım yapmaktadır.
 • Fonun yatırım yaptığı şirketler arasında NVIDIA, SEA, Electronic Arts, Bilibili, KONAMI gibi büyük oyun devleri yer almaktadır. Fon toplamda 41 şirkete yatırım yapmaktadır.
 • Dijital oyun sektörüne yatırım yapan diğer fonlar gibi öncelikli olarak Amerika, Çin, Japonya’daki dijital oyun şirketleri portföyünün içerisindedir.
 • P/E rasyosuna göre değeri 31.39 değerindedir. P/E değeri pay fiyatının, pay başı kazanımına bölünmesiyle elde edilen bir değerdir.
 • Performans değerlendirmesine bakarsak son bir senede %62.44 getiri sağlamıştır.
 • HERO fonunun toplam değeri 660 Milyon $ civarındadır.

Aşağıdaki yazılar ilginizi çekebilir:

Teknoloji Yatırım Fonları: Gelişen Teknolojiye Seyirci Kalmayın

Blockchain Yatırım Fonları: Blockchain Teknolojisine Yeni(Farklı) Bir Finansal Bakış