Blockchain Yatırım Fonları: Blockchain Teknolojisine Yeni(Farklı) Bir Finansal Bakış

Blockchain Yatırım Fonları:Blockchain Teknolojisine Yeni(Farklı) Bir Finansal Bakış

Gelişen internet ve bilgisayar teknolojilerinin desteğiyle 2000’li yıllarda hayatımıza giren blockchain (blokzincir), en büyük etkiyi finans ve yatırım alanlarında yaratıyor. Bitcoin başta olmak üzere kriptoparaların ardında yatan teknoloji olan blockchain, şifrelenmiş bloklardan oluşan zincir yapıya sahip merkeziyetsizleştirilmiş veritabanı sistemidir. Merkeziyetsizlik özelliğinin yanı sıra şeffaf ve anlık işlem yeteneği blockchain teknolojisinin en önemli unsurları olarak karşımıza çıkıyor.

Bitcoin’de son 10 yılda yaşanan değer artışı, ardından gelen altcoinlerin sayısının hızla artması blockchain teknolojisini yatırımcılar nezdinde çok daha ilgi çekici bir seviyeye taşıdı. Dünyanın önde gelen merkez bankaları ve finans kuruluşlarının mesafeli yaklaşım sergilediği kriptoparaların ardında yatan blockchain teknolojisi ise birçok farklı yönüyle finans dünyasının radarında yer alıyor.

Blockchain Yatırım Fonları

Blockchain Teknolojisinin Üstünlükleri Neler?

Blockchain teknolojisinin varlıkların hızlı ve şeffaf bir şekilde takasına imkân tanıyan yapısı, bu teknolojiyi yatırım yapılabilir kılan en önemli unsurların başında geliyor. Finansal sistemin temelini oluşturan, dolaşımı ve takibi oldukça zahmetli olan para kavramı, kredi kartları ve çeşitli yeniliklerle hızla dijitalleşse de hâlâ bankalara bağımlı olmayı sürdürüyor. Her türlü işlemi kolaylaştıran ve kaydeden merkezi olmayan, bozulmaz bir dijital defter olan blockchain, mevcut finansal sistemin temel sorunlarına yanıt vermesi sayesinde kazandığı popülaritesini her geçen gün artırmaya devam ediyor.

Toplu bir dijital defter olan blockchain teknolojisinde, bir işlem her gerçekleştiğinde defter güncelleniyor ve veriler, şeffaflık ve güven sağlamak için katılımcı ağında senkronize ediliyor. Blok zincirindeki bilgiler tek bir yerde saklanmazken, bunun yerine bilgisayar ve diğer cihazlardan oluşan bir ağ üzerinden dağıtılıyor ve kopyalanıyor. Bu, blok zincirindeki kayıtların herkese açık, doğrulanabilir ve internete erişebilen herkes tarafından erişilebilir olduğu anlamına geliyor.

Blockchain teknolojisinin basitçe özetlediğimiz bu üstünlüklerinden destek alan Bitcoin liderliğindeki kriptopara dünyası, hızla destek gördü ve milyarlarca dolarlık yatırımı kendi tarafına çekmeyi başardı. Kriptopara kavramının ikna edemediği ancak dijital dönüşümün ve blockchain teknolojisinin gücüne inanan kayda değer bir kitle ise sürece temkinli yaklaşımını sürdürüyor.

Blockchain Yatırım Fonları

Kriptopara Yatırımlarına Güçlü Bir Alternatif: Blockchain Yatırım Fonları

Bitcoin’in varlığıyla gündeme gelen blockchain teknolojisi, kriptopara yatırımlarına alternatifler sunan farklı finansal enstrümanların ilgi alanına da giriyor. Bu enstrümanlar arasında yer alan Blockchain Yatırım Fonları (ETF’leri), yatırımcılarına blockchain teknolojisinin artan benimsenmesi ve kullanımından daha düşük risk seviyelerinde yararlanma fırsatları sunuyor.

Kayıtdışı ekonomi ve kriptopara bağlantısının sürekli tartışılması, aşırı volatilite, regülasyon eksikliği, IMF, Fed, ECB gibi güçlü finansal kurumların karşıt duruşu vb. riskler nedeniyle kriptoparalara yatırım yapmaya ikna olamayan yatırımcılar, blockchain yatırım fonlarına yönelebiliyor.

Blockchain yatırım fonları, ağırlıklı olarak blockchain teknolojisinin geliştirilmesi ve kullanılması üzerine çalışan şirketlere yatırım yapan fonlardır. Bu şirketlerin yanı sıra Bitcoin, Ether, Ripple ve diğer kriptopara birimlerinin performansına bağlı vadeli işlemlere Grayscale veya Bitwise gibi varlık yöneticileri tarafından sunulan kripto para birimi yatırım ürünleri blockchain yatırım fonlarının portföyünde yer alabiliyor.

Blockchain Yatırım Fonları

Performansıyla dikkat çeken Blockchain Yatırım Fonları

Dünya genelinde en popüler blockchain yatırım fonları olarak ön plana çıkan ABD merkezli 3 büyük fon bulunuyor:

  • Amplify Transformational Data Sharing ETF
  • Reality Shares Nasdaq NexGen Economy ETF
  • First Trust Indxx Innovative Transaction&Process ETF

Amplify Transformational Data Sharing ETF (BLOK):

Net varlıklarının en az yüzde 80’ini blockchain teknolojilerinin geliştirilmesi ve kullanılmasıyla uğraşan şirketlerin hisse senetlerine yatıran, aktif olarak yönetilen bir blockchain yatırım fonudur. Karma bir yönetim stratejisi izleyen BLOK, çoğunlukla yazılım ve hizmetler, çeşitlendirilmiş finans, medya ve eğlence sektörlerinde faaliyet gösteren şirketin hisselerinden oluşan bir portföye sahiptir. 2021 Mart ayı itibarıyla son 1 yılda yatırımcılarına yüzde 112 kazandırırken fonun toplam fon büyüklüğü 1 milyar doların üzerindedir. 17 Ocak 2018’de NYSE’de 20 dolardan satışa sunulan BLOK, geçtiğimiz 2021 Şubat ayında 60 doların üzerini gördü.

Reality Shares Nasdaq NexGen Economy ETF (BLCN):

Reality Shares Danışmanlık Şirketi tarafından NYSE’de 17 Ocak 2018’de satışa sunulan BLCN, blockchain teknolojisini geliştirme, araştırma, destekleme, yenilik yapma veya kullanma ile ilgili şirketlerin performansını ölçen Reality Shares Nasdaq Blockchain Ekonomi Endeksi’nin performansına endeksli bir blockchain yatırım fonudur. 2021 Mart dönemi itibarıyla son 1 yıllık getirisi yüzde 60’ın üzerinde olan BLCN, ilk satışa sunulduğu tarihte 24,2 dolar olan fiyatını 2021 Şubat ayı ortalarında 50 doların üzerine taşıdı. BLCN’nin toplam fon büyüklüğü yaklaşık 280 milyon dolar düzeyinde bulunuyor.

First Trust Indxx Innovative Transaction & Process ETF (LEGR):

LEGR, blockchain teknolojisinden yararlanacak şekilde konumlandırılmış ürünlere sahip şirketlerin performansını ölçen Indxx Blockchain Endeksini izler. 22 Ocak 2018’de First Trust tarafından NYSE’de ilk kez satışa sunulan LEGR’ın 2021 Mart itibarıyla yatırımcılarına sağladığı getiri oranı yüzde 22’ler düzeyinde. 22 Ocak 2018’de 30,26 dolardan satışa sunulan ve 3 yılda 75 milyon dolar büyüklüğe ulaşan LEGR fiyatı, 2021 yılının Şubat ayında 41 doların üzerine tırmandı.

Benzer yazılarımıza göz atın:

Gelişen Teknolojiye Seyirci Kalmayın: Teknoloji Temalı Yatırım Fonları

Borsa Yatırım Fonu Nedir