Açık Bankacılık Teknolojileri Finansal Hayatımızda Neleri Değiştirecek?

Açık bankacılık teknolojileri finansal hayatımızı derinden etkiliyor.

Bilgisayar, internet teknolojileri, yapay zeka, nesnelerin interneti (ioT) gibi kavramların hayatımıza girmesi birçok alanda köklü değişiklikleri de beraberinde getiriyor. Sektörler, hizmetler ve ürünler yeniden tanımlanırken bunlar arasındaki ilişkiler de güçleniyor ve çeşitleniyor. Açık bankacılık teknolojileri mevcut ihtiyaçlarımıza daha etkin çözümler sunarken yeni ihtiyaçlar da doğuruyor. Yaşanan bu değişimlerden en çok etkilenen finans, bankacılık, sigortacılık gibi önemli sektörlerin teknoloji ile birlikteliğinden

  • FinTech,
  • BigTech,
  • InsurTech gibi yeni ekosistemler doğuyor.

Birçoğu startup olarak hayatına başlayan finTech şirketlerinin geliştirdiği yazılımlar ve hizmetler arasında son yıllarda en dikkat çekeni ise açık bankacılık… Bankaların değil, banka hesaplarının; müşterilerin değil verilerin daha fazla ön plana çıktığı açık bankacılığın Türkiye’de ve dünyadaki uygulamaları şimdilik farklı bankalardaki hesaplar ile bu hesaplara bağlı hizmetlerin tek bir ekrandan yönetilmesini sağlıyor.

API teknolojilerinin desteğiyle hesapların tek bir açık bankacılık yazılımı üzerinden takip edilebilmesi aşamasını kredi kartları, POS cihazları, firmaların ve bireylerin ödemeleri, tahsilatları, bankalardan aldığı hizmetlerin de sisteme dahil olması gibi süreçler takip ediyor.

Açık bankacılık teknolojileri

Açık bankacılık teknolojileri ile bugün neler yapabiliyoruz?

Günümüzde, her bankanın dijital kanallarını ayrı ayrı ziyaret etmeye ya da fiziksel olarak şubelerine gitmeye gerek kalmadan hesapların kontrolü açık bankacılık ile çok daha kolay… Banka fark etmeksizin hesap hareketlerinin görüntülenebilmesinin yanı sıra tüm hesaplara para giriş çıkışlarından SMS, bildirim, e-mail gibi yöntemlerle anlık olarak haberdar edilmesi, hesap hareketlerinden anlamlı ve rafine bilgilerden rapor oluşturulması, bu raporların arşivlenebilmesi gibi hizmetler de verilebiliyor.

Geçmişte defter tutulması, her bankanın dijital kanallarına tek tek girilmesi gibi işlemlerde doğan zaman ve işgücü kaybı artık tarihe karıştı. Ayrıca yine finTech’ler tarafından geliştirilen ek hizmetler sayesinde banka hareketlerinin otomatik ve anında muhasebeleştirilmesi de mümkün.

Açık bankacılık teknolojilerinde devam eden ürün geliştirme çabaları ve sürekli güncellenen mevzuat, fintechlerin finansal ve bankacılık işlemlerine çözümler üretmesine destek oluyor. Hesap kontrolü ile başlayan süreç, POS yönetimine, bayi yönetim ağlarına, tahsilat sistemlerine, doğrudan borçlandırma gibi finansal hizmetlere doğru tüm hızıyla dokunmaya devam ediyor.

Açık bankacılık teknolojileri

Açık bankacılık bireysel hesaplara taşındığında neler olacak?

Açık bankacılıkta yaşanan gelişmeler neticesinde birkaç yıl içerisinde gelinen bu nokta bile özellikle birçok bankayla aynı anda çalışan firmalar için büyük kolaylıklar sağlarken aslında bu gelişmeler için ‘buz dağının görünen kısmı’ demek yanlış olmaz.

Firmaların ticari hesapları üzerine yoğunlaşan açık bankacılık ekosistemi, yasal mevzuatların da desteğiyle, bankaların ve finTech’lerin bireysel bankacılık ürünlerine zemin hazırlıyor. Çok değil birkaç yıl içerisinde bu sürecin tamamlanması bekleniyor. Peki açık bankacılık ile bireysel bankacılık tarafında ne gibi gelişmeler yaşanacak?

Şimdi gündemde olan, ürünleştirilmeyi bekleyen açık bankacılık fikirlerinden ve finansal yaşamımıza muhtemel katkılarından bahsedelim…

Açık bankacılık teknolojileri

Açık bankacılık teknolojileri ile birlikte bireysel bankacılık hizmetlerin en büyük değişimin e-ticaret ve benzeri alanlarda yaşanması bekleniyor. E-ticaret platformlarıyla entegre olacak açık bankacılık uygulamaları, yapılan harcamaların tek bir uygulama üzerinden tüm banka hesaplarınıza erişerek ödeme yapılmasını sağlayacak.

Sadece hesaplarınızdaki bakiyelerden değil; kredi ve benzeri yöntemlerle de bireysel harcamalarınızı anında finanse edebileceksiniz. Türkiye’de kredi kartları için BKM Express ve diğer firmaların hazırladığı e-cüzdan benzeri uygulamaların banka hesapları versiyonu olarak düşünebilirsiniz.

Açık bankacılık teknolojilerinin dünya genelindeki uygulamalarına ve yönelimlere bakıldığında bireysel alanda sunacağı yeniliklerden bir başkası ise hesap açılışları ile ilgili olacak. 2021 Mayıs ayında yürürlüğe giren uzaktan müşteri edinimi ile önü açılan uzaktan ve dijital olarak, ıslak imza olmadan hesap açılışları açık bankacılık platformlarına taşınacak. Yani, tek bir açık bankacılık uygulaması üzerinden platforma entegre olan bankalarda dilediğiniz yerden anında hesap açılışı yapılabilecek. Kamu nezdinde tutulan kişisel verileriniz ile bankalar ile açık bankacılık platformları arasında köprü görevi gören API kanalıyla kurulan iletişimler güvenli bir şekilde bu imkanı halihazıra tanıyor.

Açık bankacılık teknolojileri

Yine açık bankacılık platformunun bireysel tarafa taşınmasıyla birlikte bir bankadan diğer banka hesabınıza bakiye transferi yaparken iki bankanın uygulamasına ya da dijital kanallarına girip çıkmakla doğan zaman kaybı ortadan kalkacak. Açık bankacılık uygulamasından bir bankadaki hesabınız ile diğer arasında anında geçiş yaparak işlemlerinizin sonuçlarını takip edebileceksiniz.

Ve bunlar daha başlangıç ve finansal teknolojilerin hangi yöne doğru evrildiği konusunda ipucu niteliğinde…

Açık bankacılıkla ilgili daha önceki yazımız için tıklayın:

Bankacılık Artık Daha Dijital:Açık Bankacılık

Diğer Yazılarımıza Göz Atın:

Tarım Emtia Fonları

Emeklilik Gözetim Merkezi

Yatırım Dünyasında Robo Danışman Dönemi