Yükselen Gıda Fiyatlarını Kazanca Dönüştürün: Tarıma Dayalı Yatırım Fonları

Yükselen gıda fiyatlarını nasıl kazanca dönüştürürüz? Tarıma dayalı yatırım fonları ile…

Tarım Neden Önemli Hale Geliyor?

Dünyanın geleceğine yönelik yapılan öngörülerde muhtemel gıda krizi sıklıkla gündeme geliyor. Dünya nüfusunun artması, yaşlı nüfus oranının yükselmesi, kırsal alanların sayısının giderek azalması gibi temel gerekçelerle gıda konusu gelecek yıllarda temel sorunların başında geliyor. Hal böyle olunca da tarımdan sanayiye dönüşün bir tersinin yaşanması ve gıda ihtiyacının gündemdeki öneminin artması bekleniyor.  1600’lü yıllarda 500 milyon olan dünya nüfusunun günümüzde 8 milyara doğru hızla ilerlemesi gıda ihtiyacının daha da artacağına işaret eden temel göstergeler arasında yer alıyor. Birleşmiş Milletler raporlarında 2050 yılında dünya nüfusunun 10 milyarı geçmesi bekleniyor.

Yükselen Gıda Fiyatlarını Kazanca Dönüştürün: Tarıma Dayalı Yatırım Fonları

Türkiye’nin ilk tarıma dayalı fonu yolda: İş Portföy Tarım Serbest Yatırım Fonu

Gıda ihtiyacı konusunun popülerliğini yeniden kazanması finansal piyasaları da etkileyen unsurlar arasında yer alıyor. Dönem dönem yaşanan gıda fiyatı krizlerinin ekonomileri etkilemesinin yanı sıra tarıma dayalı, gıda fiyatlarına endeksli yatırım fonlarının sayısı da her geçen gün artıyor. Küresel çapta bakıldığında finans piyasalarında tarıma endeksli yatırım fonları bulunmasına karşın Türkiye’de ise henüz işlem gören tarıma endeksli bir yatırım fonu bulunmuyor. Tematik fonlar konusunda oldukça zayıf olan Türkiye piyasalarında kurulum aşamasında olan tek tarıma dayalı yatırım fonu olarak İş Portföy Tarım Serbest Yatırım Fonu 22 Nisan 2021’de yayımlanan Sermaye Piyasası Kurulu Bülteni’nde onayı almış durumda. İş Portföy’ün ardından sektörün diğer oyuncularının da tarıma dayalı yatırım fonlarına yönelmesi ve yeni ürünlerini piyasaya sürmesi bekleniyor.

Yükselen Gıda Fiyatlarını Kazanca Dönüştürün: Tarıma Dayalı Yatırım Fonları

Küresel piyasalarda en güçlü 4 tarıma dayalı yatırım fonu

Dünya genelindeki tarıma endeksli yatırım fonlarına bakıldığında 1 milyar dolara portföy büyüklüğüne sahip olan ABD merkezli Invesco DB Agriculture Fund ön plana çıkıyor. Uluslararası piyasalarda tarım ürünlerinin getiri potansiyelinden faydalanmak isteyen yatırımcıların tercih ettiği Invesco’nun tarıma endeksli yatırım fonu, 2007 yılından bu yana işlem görüyor.

Tarıma dayalı yatırım fonlarının en popüleri olan Invesco DB Agriculture Fund için yapılan analizlerde kısa vadeli kazanç sağlamak isteyen ve enflasyondan korunmak isteyen yatırımcılar için güçlü bir alternatif olduğu vurgulanıyor. Ancak uzun vadeli yatırım düşünenler için de gıda fiyatlarının yükselme potansiyeli nedeniyle portföylerde yer alabiliyor.

Invesco DB Agriculture Fund’ın ardından küresel piyasalarda dikkat çeken birçok alternatif tarıma endeksli yatırım fonu alternatifleri bulunuyor. Bunlar arasında Nisan 2021 itibariyle portföy büyüklüğü 100 milyon doların üzerinde olan Teucrium Corn Fund, RICI-Agriculture ETN ve iPath Series B Bloomberg Coffee Subindex Total Return ETN ön plana çıkıyor.

Dünyanın en büyük porföy değerine (185 milyon dolar) sahip olan Teucrium Corn Fund, adından da anlaşıldığı üzere varlık portföyünde ağırlıklı olarak mısır fiyatlarına dayalı kontratlara yer veriyor. Listenin üçüncü sırasında yer alan RICI-Agriculture ETN ise İsveç merkezli bir yatırım fonu olmakla birlikte dünyanın en önemli emtia futures endeksi olan Rogers Uluslararası Emtia Endeksi’ndeki fiyat hareketlerine endeksli olarak işlem görüyor. 2007 yılında kurulan RICI-Agriculture ETN’in toplam portföy büyüklüğü ise yaklaşık 140 milyon dolar.

Dünyanın en büyük üçüncü tarıma dayalı yatırım fonu unvanını taşıyan iPath Series B Bloomberg Coffee Subindex Total Return ETN ise kahve fiyatlarındaki hareketlerden getiri sağlamak isteyen yatırımcılara hitap ediyor. İngiltere merkezli iPath Series B Bloomberg Coffee Subindex Total Return ETN’in toplam portföy büyüklüğü ise Nisan 2021 itibariyle 106 milyon dolar düzeyinde.

Yükselen Gıda Fiyatlarını Kazanca Dönüştürün: Tarıma Dayalı Yatırım Fonları

Tarıma dayalı yatırım fonlarının performansları nasıl?

Dünyanın en büyük tarıma dayalı yatırım fonlarının getiri performansını incelediğimizde ETF’in dayanak olarak kullandığı gıda fiyatlarına bağlı hareketler dikkat çekiyor. Yukarıda listelediğimiz dünyanın en büyük dört fonunun da 2021 yılında ilk 4 aylık performansı yüzde 10’u aşıyor. Bu yılın ilk 4 ayında yatırımcısına en çok getiri sağlayan tarıma dayalı yatırım fonu yüzde 27 ile Teucrium Corn Fund olarak göze çarpıyor. RICI-Agriculture ETN’in bu yılın 4 aylık performansı ise yüzde 17 dolaylarında. 1 milyar dolara yaklaşan portföy büyüklüğünün küresel piyasalarda işlem gören en büyük tarıma dayalı yatırım fonu olan Invesco DB Agriculture Fund’ın 4 aylık getiri performansı ise yaklaşık yüzde 14. Invesco’nun son 1 yıllık getirisine bakıldığında ise yüzde 65 gibi oldukça yüksek bir oran karşımıza çıkıyor.

Son bir yıllık getiriler bakımından dünyanın en büyük diğer 3 yatırım fonunu getirileri şöyle;

Teucrium Corn Fund – yüzde 69

RICI-Agriculture ETN – yüzde 65

iPath Series B Bloomberg Coffee Subindex Total Return ETN – yüzde 23

Yükselen Gıda Fiyatlarını Kazanca Dönüştürün: Tarıma Dayalı Yatırım Fonları

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Sağlık Temalı Fonlar

Blockchain Yatırım Fonları

Teknoloji Temalı Yatırım Fonları