Yatırım Fonları Piyasası Ekim 2021 Analizi

Finansal piyasalar ve ekonomi açısından oldukça hareketli geçen ekim ayında, yatırım fonları piyasası katılımcılar ve portföy büyüklüğü bakımından üst üste ikinci ayında da büyüme kaydetti. Bir önceki aya göre 63 bin 395 yeni katılımcının daha eklendiği Türkiye yatırım fonları piyasasında toplam katılımcı sayısı 3 milyon 203 bin 160 kişiye ulaştı. Katılımcı sayısı geçen yılın aynı ayında 3 milyon 76 bin 84 kişi idi. 2020 yılının Ocak ayında ilk kez 3 milyon katılımcı barajının aşıldığı katılımcı sayısı bakımından geçen ekim ayı 3 milyon 203 bin 160 kişi ile tüm zamanların en yüksek katılımcı sayısı anlamına geliyor.

yatırım fonları

Toplam portföy büyüklüğü 220 milyar lirayı aştı

Katılımcı sayısında her geçen ay yenisi kırılan rekorlar toplam portföy değeri bakımından da devam ediyor. Türkiye’de yatırım fonları piyasasının toplam portföy değeri ekim ayında 244 milyar 489 milyon liraya ulaşmış durumda. Eylül ayında 223 milyar 741 milyon TL değerinde yatırım fonlarının portföy büyüklüğünde yaşanan aylık artış yüzde 9,3 düzeyinde gerçekleşti. Geçen yılın ekim ayında bu rakam 148 milyar 467 milyon TL seviyesindeydi. Yıllık bazda artış oranı ise yaklaşık yüzde 51 düzeyinde bulunuyor.

Yabancı fon sepeti fonları Ekimde yüzde 12,7 getiri sağladı

Ekim ayında katılımcılarına en çok getiri sağlayan fonlar yabancı fon sepeti fonları oldu. Bu kategori aylık bazda yüzde 12,7’lik getiri ile zirvede bulunuyor. Ekimde yüzde 10’un üzerinde kazanç sağlayan diğer fonlar ise yüzde 12,1 ile yabancı hisse senedi fonları ve yüzde 10 ile kıymetli maden fonları oldu. Yatırım fonları kategorileri arasında diğer dikkat çeken getiriler ise şöyle:

Karma Fonlar – Yüzde 9,9

Katılım Fonları (Altın) – Yüzde 9,8

Fon Sepeti Fonları (TL) – Yüzde 7

Katılım Fonları (Hisse) – Yüzde 6,9

Hisse Senedi Fonları (TL) – Yüzde 6,5

Borçlanma Araçları Fonları (Yabancı/Eurobond) – Yüzde 6,1

yatırım fonları

Yatırımcı sayısı ve nakit girişinde hangi fonlar zirvede?

Ekim ayında İş Portföy Emtia Yab. BYF Fon Sepeti Fonu, 2 bin 401 yeni katılımcı sayısıyla yatırımcısı en çok artan fon oldu. Ak Portföy Petrol Yabancı BYF Fon Sepeti Fonu da bin 681 yeni katılımcı ile ekim ayının en gözde fonları arasında kendisine yer buldu.

Portföyüne en çok nakit girişi sağlanan fon ise 165,2 milyon lira ile İş Portföy Emtia Yab. BYF Fon Sepeti Fonu olurken Ak Portföy Altın Fonu’na 123,7 milyar liralık yeni giriş yaşandı.

Ekim ayında enerji piyasalarına endeksli fonların getirileri dikkat çekiyor

Yatırım fonlarının ekim ayı performansına getiriler penceresinden bakıldığında petrol ve doğalgaz başta olmak üzere artan enerji fiyatlarının etkisi net bir şekilde görülüyor. Ekim ayında yatırımcısına en çok kazandıran ilk iki sırasında enerji piyasalarına endeksli fonlar göze çarpıyor. Ak Porföy Alternatif Enerji Yabancı Hisse Senedi Fonu yüzde 20,16 ile ekim ayı getiri şampiyonu olarak karşımıza çıkarken getiri listesinin ikinci sırasında yüzde 17,15 ile Azimut PYŞ Yabancı Borsa Yatırım Fonu bulunuyor. Yapı Kredi Portföy Gümüş Fon Sepeti Fonu yüzde 16,68  ile üçüncü sırada.

yatırım fonları

Ekim ayında 25 yeni fon yatırımcılarıyla buluştu

Türkiye yatırım fonları piyasasında 25 adet yeni fon işlem görmeye başladı. Fon piyasasında yatırımcılarıyla buluşan bu fonlar arasında Garanti Portföy tarafından piyasaya sunulan 3 fon, yatırım yaptığı alanlar bakımından dikkat çekiyor. Özellikle Garanti Portföy Finans Sektörü Değişken Fon (GZZ), piyasada daha önce karşılaşmadığımız türden bir fon tipi. Finans sektörüne yatırım yapan bu fonun portföy dağılımlarını incelediğimizde yüzde 50’sinden fazlasını yabancı hisse ağırlıklı olduğunu görüyoruz ve karşılaştırma ölçütü bakımından yüzde 60 oranında yabancı endeksler bulunuyor. Fon izahnamesindeki bu detaylar ağırlıklı olarak yabancı finansal şirketleri portföyünde tutacağı göze çarpan GZZ, Türkiye’de alanında öncü fonlar arasına adını yazdırmasını sağlıyor.

Yine Garanti Portföy tarafından son yılların en popüler konusu olan Blockchain Teknolojileri Değişken Fon, bu alana yatırım yapmak isteyen yatırımcılara hitap eden ilk fonlar arasında yer alıyor. Garanti Portföy Turizm ve Seyahat Sektörü Değişken Fon ise salgın sonrasında hızla büyümesi ve eski performanslarını yakalaması beklenen turizm ve seyahat sektöründe tasarruflarını değerlendirmek isteyenleri bekliyor.

yatırım fonları

22 fona SPK’dan onay çıktı

Ekim ayında SPK bültenlerinde onaylanan 22 adet yatırım fonu bulunuyor. Önümüzdeki günlerde piyasaya sunulması beklenen 22 yeni fonun 17 tanesinin serbest fon olması dikkat çekiyor.

Aşağıdaki yazılarımız ilginizi çekebilir:

Ekim Ayı Piyasa Değerlendirmesi

Otomotivde Çip Krizi Ve Yarı İletken Endüstrisinin Yatırım Fonları Üzerindeki Etkisi