İYİ GELİR’i TEFAS’tan Ayıran Özellikler

İyi Gelir, yatırım fonları analiz ve bilgilendirme platformudur. İyi Gelir kullanılarak yatırım fonlarıyla ilgili her türlü bilgiye ulaşılabilir, analizler yapılabilir ve fon portföyleri takip edilebilir. Bu yazımızda, İyi Gelir’in Türkiye Elektronik Fon Alım Satım Platformu’ndan (TEFAS) farklı olarak sunduğu hizmetleri anlatacağız.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından hayata geçirilen ve Takasbank tarafından işletilen TEFAS, devlete ait resmi bir platformdur. Tüm yatırım fonlarının tüm banka ve aracı kurumlardan alım satım işlemlerinin gerçekleştirilebildiği ve elektronik merkezi bir alt yapı olan TEFAS, 2015 yılında kurulmuştur. Ayrıca TEFAS’a ait web sitesinde yatırım fonlarıyla ilgili getiri, portföy dağılımı gibi temel düzeyde bilgiler yayınlanmaktadır.

İyi Gelir, yatırım fonlarıyla ilgili temel düzeyde verilerin yanı sıra, yatırımcıların analiz yapabilmelerini sağlayabilmek adına oldukça detaylı veriler sunmaktadır. Fon getirileri:

 • Günlük
 • Haftalık
 • Aylık
 • 3 Aylık
 • 6 Aylık
 • Yılbaşından Bu Yana
 • 1 Yıl
 • 3 Yıl
 • 5 Yıl
 • Ay Bazında Getiriler
 • Yıl Bazında Getiriler

Ayrıca fonların Fiyat Değişim Grafikleri ile seçilen dönem için “minimum fiyat”, “maksimum fiyat”, “minimum fiyata uzaklık”, “maksimum fiyata uzaklık” gibi parametrelere yer verilmektedir.

İyi Gelir’de fonların dönemsel getirileri ile birlikte aşağıdaki risk ölçütleri de her gün hesaplanarak yatırımcılara sunulmaktadır:

 • Standart Sapma
 • Aşağı Yönlü Risk
 • Değişkenlik Katsayısı
 • Sharpe Oranı
 • Negatif Getirili Gün Sayısı
 • Negatif Getirili Gün Oranı
 • Maksimum Kayıp

İyi Gelir’de fonun riskliliğini anlayabilmek için önemli bir gösterge olan “kayıp grafiği” yer almaktadır. Kayıp grafiği, yatırım fonlarının fiyat serilerinde ulaşılan yüksek (zirve) ve düşük (dip)noktaları dikkate alarak yatırımcının kayıplarını gösteren grafiktir. Fonun değerinde, bir yıllık dönemde yaşanan düşüşleri gösterir.

Ayrıca fonun yönetim ücreti, azami fon işletim gideri, doluluk oranı, karşılaştırma ölçütü, vergi muafiyeti, fonun kurucusu portföy yönetim şirketi iletişim bilgisi verilerine de İyi Gelir’den ulaşılabilmektedir. Bununla birlikte, fonun “portföy dağılım raporları (güncel ve geçmiş)” Kamuyu Aydınlatma Platformu’na gitmeye gerek kalmadan, tek tıkla İyi Gelir’den indirilebilmektedir.

İyi Gelir’de her fona ait bir Fon Karnesi bulunmaktadır. Fon Karnesi, fonun diğer fonlarla kıyaslandığı ve notlandığı bir sayfadır. Fonu getiri ve risk metrikleri özelinde hem kendi kategorisindeki fonlarla, hem de tüm yatırım fonlarıyla karşılaştırmaya olanak sağlar.

İyi Gelir’de Filtreleme sayfası ile yatırımcılar aradıkları fonları kolaylıkla bulabilmektedir. Çeşitli kriterlere göre (kategori, portföy yönetim şirketi, yönetim ücreti, risk değeri, yönetim şekli, TEFAS işlem durumu vb) aramalar yapılarak bulunan fonlar listelenmekte ve bu listelerde farklı metriklere göre sıralamalar yapılabilmektedir. Yatırımcılar beğendikleri fonları Favorilerine ekleyerek takip edebilmektedir.

İyi Gelir’de yatırımcıların fon alım/satım kararlarını destekleyecek sistemler bulunmaktadır. Bunlardan ilki olan İyi Gelir’in Seçtikleri’nde, birçok getiri ve risk parametresine göre fonlara puanlar verilmekte ve sıralamalar yapılıp yatırımcılar için seçkiler oluşturulmaktadır. Yatırımcılar ister tüm fonlar içerisinden İyi Gelir’in Seçtikleri’ni takip etmekte, isterse de kategori bazında her gün yenilenen bu fonları görmektedir.

Yatırımcıların fon alım/satım kararlarını destekleyen sistemlerden bir diğeri Robo Portföyler’dir. Dört farklı risk algısı için İyi Gelir algoritmasıyla oluşturulan fon sepetleri, her ayın ilk iş günü yenilenmektedir. Yatırımcılar hem varlık sınıfı bazında, hem de yatırım fonu olarak bu sepetleri takip ederek yatırımlarını yönlendirmektedir.

Bir diğer karar destek sistemi de Fon Uzman uygulamasıdır. Bu uygulama, bağımsız bir danışmanlık şirketi tarafından yapılan Piyasa Profesyonelleri Anketi sonuçları dikkate alınarak hazırlanmaktadır. Bu ankette piyasa profesyonellerine 9 ayrı varlık sınıfı için ayrı ayrı olmak üzere önümüzdeki 3 ay portföylerdeki yeri ile ilgili fikri sorulmakta ve anket her ay yinelenmektedir. Bu varlık sınıfları yerli hisse senedi, yabancı hisse senedi, yurtdışı borçlanma araçları(eurobond), USDTRY, döviz tevdiat, TL mevduat, kısa vadeli yurtiçi borçlanma senetleri, uzun vadeli yurtiçi borçlanma senetleri ve ons altındır.  Varlık sınıfı için sorulan soruya (bu varlık sınıfının portföydeki ağırlığını arttırmak/azaltmak/aynı bırakmak gibi) verilen yanıtlardan en yüksek olanı gösterilmekte ve tüm yanıtların dağılımına bir grafik altında yer verilmektedir. Sonrasında ilgili varlık sınıfını en yüksek oranda tutan fondan başlayarak fonlar listelenmektedir.  

İyi Gelir’de fonlar stratejilerine göre sınıflandırılarak yatırımcılara aradıkları temada ve stratejide yer alan fonları topluca görme imkanı sunulmaktadır. Fon Strateji uygulamasında “BIST-100’ü Yenen Fonlar”, “Dış Piyasa Fırsatları”, “Stopaj Avantajlı Fonlar” gibi birçok alt strateji, özellik ve temaya kolaylıkla ulaşılabilmektedir.

Yatırımcılar diğer yatırımcıların hangi fonları en çok favorilerine ve portföylerine eklediklerini, hangi fonları portföylerinden çıkarttıklarını ve hangi fonları en çok incelediklerini Trend Fonlar uygulamasından takip ederler.

İyi Gelir’de fon portföy takibi yapmak da mümkündür. Yatırımcılar, bankalardan aldıkları fonlarını İyi Gelir’de Mevcut Portföy’üm sayfalarına girerek portföylerini gün be gün takip edebilirler. Portföylerinin getirisi, riski, varlık dağılımı ve daha birçok metriğine bu uygulamadan ulaşabilirler.

İyi Gelir kullanıcıları yatırım fonlarıyla ilgili düzenlenen eğitimlere online olarak katılabilir, eğer eğitimi kaçırırlarsa uygulama üzerinden sonradan izleyebilirler.

İyi Gelir ailesi, her ayın ilk haftasında kullanıcıları ile online bir araya geldiği bir Sohbet Toplantısı düzenlemektedir. Bu toplantıda piyasalarla ilgili gelişmeler, fonlarla ilgili görüşler ve İyi Gelir uygulaması hakkında sorular, öneriler konuşulmaktadır.

Tüm bu özelliklerin yanı sıra İyi Gelir’de yatırım fonlarıyla ilgili Haberler, Blog, Videolar yer almaktadır.

Gündemi yakalayın