Emekliliğe Giden Yolda Gücünüzü Arttırmanın 5 Yolu!

Emekliliğe giden yolda beden gücünüzle birlikte finansal gücünüzü arttırmalısınız ki, emeklilik yıllarınızı huzurlu geçiresiniz, bol bol seyahatlere çıkasınız. Bu yüzden de iyi bir emeklilik planlaması yapmalısınız.

Devlet Katkılarından En İyi Şekilde Yararlanın

Ülkemizde Bireysel Emeklilik Sistemi’nde devlet katkısı bulunmaktadır. Zorunlu sigorta sistemini tamamlayıcı emeklilik sistemi olarak düşünülen Bireysel Emeklilik Sistemi, 4632 sayılı kanunu uyarınca yürürlüğe girmiştir. 2013 yılında çıkan bir kanunla da bireysel emeklilik sistemi devlet tarafından desteklenmeye başlanmıştır. Nasıl mı? Belli şartlara göre değişmekle beraber devlet, bireysel emeklilik katkı hesabınıza yatırdığınız miktarın yüzde 25’ini sizin hesabınıza emeklilik teşviki olarak yatırmaktadır. Örneğin; her ay 400 TL yatırıyorsanız, 100 TL de devlet yatırır. Bu durum göz önüne alınınca; geleneksel emeklilik maaşınızın yanında mutlaka bireysel emeklilik sistemi hesabınız olmalı ve devlet teşviklerini takip etmeli ve belirli aralıklarla emeklilik fonlarınızı kontrol etmelisiniz.

Devlet Katkılarından En İyi Şekilde Yararlanın

İlginizi çekebilir: Yatırım Fonları Performans Raporu Özeti – Haziran 2020

Yatırım Seçeneklerini Gözden Geçirin

Emeklilik planlaması için, belki de en önemli konu BES yatırım fonlarıdır. Emeklilik planınıza göre uygun yatırım fonlarınızı seçmelisiniz. BES fonlarında, para piyasası fonları gibi düşük, kamu dış borçlanma fonları gibi orta ve hisse senedi fonları gibi yüksek riskli olmak üzere risk skalaları bulunmaktadır. Bu risk skalalarından hangilerinin sizler için uygun olduğuna karar vermelisiniz. Eğer emeklilik yıllarınıza epey bir süre varsa, yüksek riskli fonlardan başlayabilirsiniz. Emekliliğiniz yaklaştıkça da risk seviyeleri daha düşük fonlara geçebilirsiniz (fon dağılımınızı yılda 6 defadan fazla değiştiremeyeceğinizi unutmadan).

Yatırım Seçeneklerini Gözden Geçirin

İlginizi çekebilir: Emekliliği Sabote Etmenin 5 Yolu!

Sosyal Güvenlik Derecenizi Arttırın

Genel olarak ülkemizi düşündüğümüzde, zorunlu sigorta sistemi tarafından verilen emeklilik maaşları refah bir emeklilik hayatı için yetmemekte. Bu yüzden çalışma hayatınız boyunca daha uzun ve çok çalışarak sosyal güvenlik derecenizi arttırmaya çalışın (üst gösterge, tavan aylık). Bireysel emeklilik sistemi için de aynı durum geçerli. Daha uzun yıllar ve daha çok katkı payı yatırarak emeklilik kazancınızı arttırabilirsiniz. Ayrıca gücünüz yettiğince de daha uzun süre çalışarak bireysel emeklilik sistemindeki parayı biriktirebilirsiniz, yani bireysel emeklilik sisteminden daha geç ayrılabilirsiniz. Eğer eşiniz ev hanımıysa, isteğe bağlı sigorta yaparak emekliliğinizde, emekli maaşını 2’ye de çıkartabilirsiniz. Kendi eğitiminize, yeteneklerinize de yatırım yaparak emeklilikten sonra yarı zamanlı çalışmaya devam ederek, ya da küçük bir işletme açarak musluğun ağzını tamamen kapatmamış olursunuz.

Sosyal Güvenlik Derecenizi Arttırın emeklilik

İlginizi çekebilir: Emeklilik Planlaması: Başarılı Bir Emeklilik İçin 5 İpucu!

İş Veren Katkılı Grup Emeklilik Planını Kontrol Edin

İş veren katkılı grup emeklilik planlaması, işverenler tarafından çalışanları adına, sisteme katkı payı olarak ödenen miktardır. Ödenen miktar; maaşa, işletme gelirine göre değişmekle beraber herkese eşit olarak da dağıtılabilir. Bireysel emeklilik sistemi içerisindeki bu sistem ile; bireysel emeklilik sistemi katkınız iş vereniniz tarafından ödenmiş olacak. Bir nevi emeklilik teşviki gibi düşünebilirsiniz.  Ayrıca kendiniz de bireysel emeklilik hesabı açarak ekstra katkı sağlayabilir hatta hesapları birleştirebilirsiniz. Böylece emeklilik planlaması yaparken kara kara düşünmenize gerek kalmayabilir.

İş Veren Katkılı Grup Emeklilik Planını Kontrol Edin

Profesyonel Yardım Almaktan Çekinmeyin

Emeklilik planlaması yaparken hata yaptığınızı düşünüyorsanız, kaygılanmanıza gerek yok. Nobel ödüllü algoritmaya sahip İyi Gelir ile emeklilik planınızın olduğu şirketi seçin. Yatırımcı davranışınıza (korumacı, dengeli, hırslı, hareketli) ve bütçenize göre seçimlerinizi yaptıktan sonra, hem görsel olarak hem de rakamlarla BES fonlarına yüzdelik dağılımları görebilirsiniz.

iyi gelir ile bes

iyi gelir ile emeklilik

Daha fazla beklemeyin ve İyi Gelir ile hemen başlayın.

 

There are 3 comments

BİRİKİMLERİNİZE İYİ GELİR!

Birikimlerinizi en iyi şekilde yönetmek için
HEMEN BAŞLA
close-link
GELECEĞİNİZE İYİ GELİR!
Birikimlerinizi akıllı portföyler ile katlayarak geleceğinizi garanti altına alır.
HEMEN BAŞLA
close-link

Birikimlerinizi En İyi Şekilde Yönetin

İyi Gelir ile size sunduğumuz portföyleri uygulayın, yaptığınız yatırımları ve porföyünüzün durumunu istediğiniz gibi takip edin
HEMEN BAŞLA
close-link
Bana tıkla