Çocuklarınız İçin Hedefli Yatırım

Çocuklarımızın geleceğini şekillendirmek, sağlıklı ve güzel bir hayat yaşamasını sağlamak tamamen ebeveynler olarak bizlerin alacağı doğru kararlar ve atacağımız doğru zamanlamalı adımlara bağlıdır. Ebeveynler olarak çocuğumuz olacağını öğrendiğimiz ilk dakikadan itibaren onun için birikim planı yapmaya başlamalıyız.

Çocuğunuzun, geleceğinin tamamen sizin elinizde olduğu gerçeği onlar için yapılacak yatırımın ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor.

Çocuğunuzun iyi bir eğitim kurumunda eğitim alması, onu ileride karşılaşacağı zorluklara karşı daha başarılı ve güçlü kılacaktır hiç kuşkusuz.

“Eğitimi kadar hobileri de önemli, bu konuda neler yapılabilir?” diyorsanız yapacağınız birikim ile çocuğunuzun sosyal aktiviteleri için kullanabileceği bir kaynak da oluşturabilirsiniz.

çocuklar

Peki Çocuklarımız için Nasıl Yatırım Yapabiliriz?

Birçoğumuz, günlük yaşamımızda bazı zorunlu olmayan keyfi harcamalar yapıyoruz. Bu keyfi harcamaların yerine yapılacak doğru yatırımların geleceğimizi kurtaracağını unutarak bu harcamaları yapıyoruz. Oysaki bugün bile günlük 25 TL’lik bir birikim ile aylık olarak 1,5 gr altın alınabilmektedir.
Geleceğini güvence altına almak istediğimiz çocuklarımızın gelecekte ihtiyaç duyabilecekleri yatırımı yapmak için bugünden çok büyük miktarlarda paralar biriktirmenize gerek olmadığını da belirtmek isterim.

2010 yılı Ocak ayında 1 gram altın satış fiyatı 54 lira iken asgari ücret 599 lira idi. Bu da asgari ücret ile çalışan bir çalışanın 1 aylık maaşı ile yaklaşık 11 gram altın alabileceği anlamına gelir. 2020 yılı Kasım ayına geldiğimizde ise 1 gram altının satış fiyatının 500 lirayı geçtiği bir dönemi yaşıyoruz. Altın fiyatları neredeyse 8,5 kat artmış durumda. Bu hesaplama bile geçmişte yapılacak doğru yatırımların çocuklarınızın geleceğini nasıl kazanacağınızı size göstermektedir. Düzenli olarak alıp çocuğunuz için kenara attığınız altınların dönem içinde kazandığı değerle birlikte çocuğunuz 18 yaşına geldiğinde elde edeceği değer gözünüzde canlandı mı?

çocuklar
Bireysel yatırımlar dışında, bankalarda çocuklarınız için oluşturacağınız birikim hesaplarını, kumbara hesaplarını ve devlet teşviklerini de değerlendirmelisiniz. Günümüzde birçok banka çocuklarımız için yapacağımız birikimleri değerlendirmek amacıyla farklı türlerde çocuk tasarruf hesapları sunmaktadır. Bunların en başında kumbara hesap fonu gelmektedir. Bu fona yapacağınız küçük ölçekli yatırımları, çocuğunuz ihtiyaç duyduğu dönemde kullanabilecektir. Ayrıca bankaların sundukları minimum 2 ya da 3 yıl boyunca katılım zorunluluğu olan aylık 50 ile 100 TL arasında minimum katılım payı olan birikim hesaplarını da değerlendirmenizi öneririz. Bu konuda minimum sürenin uzunluğu birikimin daha da fazla olmasını sağlayacaktır. Dilerseniz bankanızla bu sürenin uzatılması konusunda da konuşabilirsiniz. Bu birikim hesabınızı dilerseniz döviz kurlu hesap olarak açıp yatırımınızı yabancı para türlerinde gerçekleştirebilir, dilerseniz altın birikim hesabı ile de değerlendirebilirsiniz.

Bu alternatiflerin yanında elbette şimdiden çocuğunuzun geleceği için belirlediğiniz hedefe yönelik olarak ayıracağınız parayı kendiniz de yönetebilirsiniz. Bunun için ilk adım hedefinizi belirlemek ve doğru adımları atmak. Hedefli yatırım yapma konusunda daha fazlasını öğrenmek için “Hedefe Yönelik Yatırım Yapmak” başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederim. Ayrıca çocuklarınızın geleceği konusunda yapabileceğiniz yatırımlar konusunda “Çocuğum İçin Birikim Yapmanın Yolları” başlıklı yazımız da size yardımcı olabilir.