Hedefe Yönelik Yatırım Yapmak

Hedefe yönelik yatırım yapmak, özellikle de bunu doğru biçimde yapmak; günümüzde bir geminin, bir su birikintisi içinde hedeflediği kara parçasına doğru rota almasıdır.


Peki sizin geminiz küçük bir yelkenli mi? Yoksa büyük bir kruz gemisi mi? Ya da arkadan esen doğru zamanlı güzel bir rüzgar hangisini daha da hızlı rotasına ulaştırır? Ya rüzgar birden terse eserse hangisi rüzgardan korunmak için daha fazla güç sarf eder? Yoksa sizin amacınız fazla güç sarf etmeden ve anlık rüzgar hareketlerinden etkilenmeden, rotası belli bir yol almak mı?

 

Yatırım Stratejimiz Ne Olmalı?

Finansal piyasalarda birçok yatırım yapma aracı olduğu gibi birçok yatırım stratejisi ve amacı da vardır. İhtiyacımızın önceliğine veya ihtiyaç duyulacak zamana göre yapacağımız yatırım değişkenlik gösterebilir.

Yani küçük bir yelkenli sahibiysek aslında dönemsel esen güzel rüzgarlardan faydalanmak istiyoruzdur. Ama bir kruz gemisinin sahibiysek amacımız daha net ve hedefimiz daha belirgindir.

Senin Doğru Kara Parçan ve Denizin Neresi?

Doğru kara parçasının neresi olduğunu belirleyen en önemli unsur ihtiyaçlarımız ve bu ihtiyaçlar doğrultusundaki yatırıma uygun bütçemiz ile alabileceğimiz risktir.

Alınacak riskin boyutu ve yatırımın stratejisi gereği, birçok farklı yöntem ile yatırım yapabiliriz. Ama bunlardan en önemlisi belli bir hedef için ve odak noktası belli somut adımları olan yatırımı gerçekleştirebilmektir. Buna, kısaca, hedefe yönelik yatırım diyebiliriz.

 

Hedefe Yönelik Yatırım Yapmak…


Hedefe yönelik yatırım yapmak diğer yatırım yöntemlerinden  farklıdır. Hedefe yönelik yatırımı diğer yatırım yöntemlerinden ayıran en önemli farkı; yatırımcıdan yatırımcıya göre değişse bile, yatırım yapılacak zaman diliminin, alınabilecek riskin önceden belirlenmesi ve hedeflenen tutarın önceden planlanmasıdır. Yatırımın asıl amacı, hedeflerin önem derecesine göre sıralanması ve bu doğrultuda ulaşılması gereken hedefe yönelik yatırım yapmaktır.

 

Yatırım yapmak için öncelikle yatırım yapma konusundaki asıl amacımızın ne olduğunun ve bu amaç için şu an neye sahip olduğumuzun doğru belirlenmesi önemlidir. Erken emeklilik için yatırım yapmak ve bu amaca uygun bir portföy oluşturmak hedefe yönelik yatırım iken çocuğumuzun gelecekteki üniversite masraflarının karşılanması için 15 yıl önceden yatırım yapmak başka bir hedefe yönelik yatırım amacıdır.

Hedefli bir yatırım, aslında tam anlamıyla bir varlık yönetimidir. Hedefiniz doğrultusunda yatırımınız üzerinden ne kadarlık bir getiri istediğiniz yatırımı yapmadan önce bellidir. Yani yapılması gereken tek şey sahip olduğumuz yumurtaları koyacak uygun sepetleri bulmaktır. Farklı sektörlerde hizmet eden halka açık şirketlerin hisse senetleri birbirlerinden farklı durumlara endeksli olarak değerlenmekte veya değer kaybetmektedir. Altın veya döviz araçları ise farklı durumlarda değeri değişen diğer bir tür yatırım sepetleridir. Yumurtalarımızı dağıtacağımız sepetlerin korelasyonunu en uygun seviyede tutup toplam portföy riskimizi, yatırım yapabileceğimiz risk aralığında belirlemeliyiz.

Portföyümüzü belirlediğimiz zaman dilimlerinde, temel hedeflerimizin değişmesi durumunda farklı yönlerde de değerlendirebiliriz. Dolayısıyla, hedefli yatırım yaparak, anlık kararlar ile yapılacak hatalı yatırımlardan korunmuş ana sermayemizi kaybetme riskinin önüne geçmiş oluruz.

Yol haritamız…

Hedefe yönelik yatırım yapabilmek için öncelikle ihtiyaçların önem ve zaman sırasını doğru ayarlamamız gerekmektedir. Aylık harcamaların plansız bir şekilde yapılması ve gelecek hedeflerin göz ardı edilmesi; emeklilik için bir birikim yapılamaması ya da uzun soluklu çalışmaya mecbur kalınmasıyla sonuçlanabilir. Bu sorunla karşılaşmamak için yapılması gerekenler aslında sadece birkaç adımda gerçekleşmektedir.

 

Adım 1 : Hedeflerin doğru ve gerçekçi belirlenmesi

Adım 2 : Belirlenen hedefler için gelecekte ne kadarlık bir bütçeye ihtiyaç duyacağımızın hesaplanması

Adım 3 : Hedefler doğrultusunda uygun zaman planının oluşturulması

Adım 4 : Uygun zaman planına göre aylık gelir ve giderlerimizin doğru belirlenmesi ve daha öncesinde belirlenen ihtiyaçlara göre bu zaman planı içinde birikim ve uygun portföy oluşturularak yatırım yapılması.

Düzenli geliri olan bir aile olduğunuzu düşünelim, eviniz ve arabanız var, arabanızın size sürekli bakım masrafı çıkardığını farkedince değiştirmeye karar verdiniz. Bu noktada elimizdeki varlıkları, varlık kalemine, düzenli harcamalarımızı da öncelikli olarak masraf kalemine yazmamız gerekiyor. Varlık kalemlerimizin, masraf kalemlerimizin toplam değerinden fazla olması yatırım için ilk adım olacak.

Aylık ortalama toplam gelirinizin 10.000 ₺, düzenli giderinizin de 7.500 ₺ olduğunu belirlediniz. Aylık 2.500 ₺ ile yatırım yapmaya başlayabileceğiniz bu hesaplama sonunda ortaya çıkıyor. Yatırımınızı 3 yılın sonunda değiştirmeyi planladığınız arabanız için yapacaksınız. Hedefli yatırımın en önemli adımı hedefte ulaşılmak istenen noktanın önceden planlanması, yani bu aşamada almayı planladığınız arabanın fiyatının ne kadar olacağını belirliyor olmalısınız. Düşünelim ki istediğiniz arabanın fiyatı 3. yılın sonunda 250.000 ₺ değerinde olacak. Hali hazırda kullandığınız arabayı ise 120.000 ₺ ‘lik fiyata satmayı planladığınız için yatırımınız sonucunda 130.000 ₺’lik bir birikime sahip olmanız gerektiğini hesaplıyorsunuz. Yatırımınıza düzenli olarak aylık 2.500 ₺ eklemeniz ve yatırımınızın yıllık %24’lük düzenli bir getiriyi size vermesi durumunda hedefinize ulamış olursunuz.

Hedefimizi, gelir-gider durumumuzu ve yatırıma yönlendirebileceğimiz tutarı belirledik. Yani hedefli yatırımda uyulması gereken tüm yatırım adımlarını gerçekleştirdik. Bu aşamada ise gitmemiz gereken en doğru yol, alabileceğimiz risk doğrultusunda en uygun portföyü oluşturmaktır.

Yatırımcı davranışınıza  ve hedefinize uygun portföyleri oluşturabilmek için İyi Gelir platformunu kullanabilirsiniz.