4 Adımda Çocuğunuza Birikim ve Yatırım Bilincini Nasıl Kazandırırsınız?

Birikim ve yatırım bilinci yüksek bireylerden oluşan bir ülke gelişmişlik düzeyinde de öne geçmektedir. Ülkelerin ekonomileri, bireylerin ekonomik davranışlarına göre şekillenir. Özellikle gelişmiş ülkelerin güçlü finansal yapılarının ardındaki gerçeklerin başında bireylerin sahip oldukları harcama ve tasarruf etme bilinci yatar. Toplumun en küçük yapı taşı olan bireylerin finansal davranışları hanelerin finansal davranışlarını, hanelerinki de toplumun ekonomik profilini ortaya çıkarır. Bu denklemde, çocuklara para yönetimi, tasarruf etme alışkanlığı ve harcama konusunda doğru eğitim verilmesi en önemli değişkenler olarak karşımıza çıkar. Peki, çocuklarınıza birikim ve yatırım bilincini ile para yönetimini doğru bir şekilde aşılamak için neler yapmalısınız, hangi adımları atmalısınız?

yatırım-bilinci

İlk adım: Çocuğunuza paranın önemini, bir ‘araç’ olduğunu öğretin!

Çocuklarınıza birikim ve yatırım bilincini kazandırmak için ilk yapılması gerekenlerin başında para kavramını doğru bir şekilde açıklamanız geliyor. Paranın ne işe yaradığının, nasıl kazanıldığının erken yaşta doğru bir şekilde öğretilmesi çok önemlidir. Bu noktada altı çizilmesi gereken en önemli detay paranın ihtiyaçların karşılanması için bir ‘araç’ olduğudur. Burada araç ile amaç kavramları arasındaki ince çizgiyi çok doğru açıklamak gerekir.

Eğitimin ailede başladığı, bireylerin çoğu zaman ailelerinden öğrendikleri davranış biçimini yetişkinlik döneminde tekrarladığı gerçeğinden hareketle bu durum finansal davranışlar için de geçerli olduğunu söylemek yanlış olmaz. Çocuklarınıza paranın işlevini doğru bir şekilde aktardıktan sonra ailesi olarak bu öğretilerinizi sizin de uygulamanız çok önem taşır.

İkinci Adım: Harcama deneyimi için çocuğunuza fırsat tanıyın ve harçlık verin!

Para kavramını açıkladıktan sonraki doğru adımınız ise çocuğunuzun deneyim kazanmasını sağlamak olabilir. Öncelikle alış veriş deneyimini kazanması için birlikte markete gitmek, ürün seçimi yaparken birlikte fiyat karşılaştırmaları yapmak, ne kadar harcama yaptığımızı kontrol etmek iyi bir başlangıç olabilir.

Bu küçük antremanları çocuğunuza harçlık vererek ve kendi alışverişini yapabilmesini sağlayarak geliştirebilirsiniz. Çocuğunuza harçlık vererek çocuğunuzun kendi ihtiyaçlarını karşılarken parayı bir araç olarak deneyimleme fırsatı vermiş olursunuz. Harçlıklar, çocuklarınız için finansal özgürlüğün ilk adımlarıdır. Küçük yaşta kendi harçlığını harcama bilincine erişen çocuklar yetişkin olduklarında kendi finansal özgürlüğünü elde etmek noktasında daha bilinçli bireyler olacaklar; birikim ve yatırım bilincine yaşıtlarından önce kavuşabileceklerdir.

Ancak harçlığın tutarı çocuğunuzun ihtiyaçları doğrultusunda olmalıdır. Bunu belirlemek de siz ebeveynlerin işidir. Çok yüksek düzeyde bir harçlık vermek çocuğunuzun doğru bir harcama deneyimi yaşamasını engeller; bir sonraki aşamada yer alan tasarruf bilincinin oluşmasının da önüne geçer.

yatırım-bilinci

Üçüncü Adım: Çocuklarınıza birikimin önemini açıklarken kumbaralardan faydalanın!

Harçlık verme aşamasıyla birlikte harcama bilincinin yanı sıra tasarruf bilincini aşılama fırsatına da erişmiş olursunuz ki bunun için de en büyük destekçiniz özellikle küçük yaşlardaki çocuklar için kumbaralardır. Çocuğunuza harcamalarından artan tutarları tasarruf edebileceğini kumbaralar ile öğretebilirsiniz. Böylece, çocuklarınızın daha büyük ihtiyaçlarını karşılamak için birikimin gerekli olduğunu vurgulamış olursunuz. Bu aynı zamanda çocuğunuza finansal hedefler oluşturmayı öğretmek için de güzel bir yoldur. Bu hedefe ulaşmak için harçlıklarından nasıl tasarruf edebileceğini, ne kadar süre biriktirirse istediği şeyi alabileceğini birlikte planlayabilir; ara sıra küçük sohbetlerle destekleyebilirsiniz. Tabii, yol göstermek ve örnek olmanın en önemlisi olduğunun altını yeniden çizelim. Belki, siz de bir hedefinizi onunla paylaşabilir ve bunun için nasıl bir birikim planı yaptığınızı anlatabilirsiniz.

Birikimlerin değerlendirilmesi aşamasında çocuğunuzu doğru yönlendirmeniz de önemlidir. Birikimlerin gelecek için gerekli olduğunu öğretebilmek için birikimlerin doğru zamanda ve doğru şeyler için harcanmasında yol göstermeniz de bir başka önemli ebeveyn davranışıdır.

yatırım-bilinci

Dördüncü Adım: Çocuğunuz için yatırım yapın ve çocuğunuza örnek olun!

Özellikle de ilerleyen yaşlardaki çocuklarınızda yatırım olgusunun yerleşebilmesinde ise sizin davranışlarınız hayati önem taşır. Bunun için de en ideal yöntem çocuğunuz için yatırımlar yapmanız ve bunu onunla paylaşmanızdır.

Çocuğunuz için yatırım yapmanızın yanı sıra bunu neden yaptığınızı ona açıklamanız da önemlidir. Neden yatırım yapıyorsunuz? Çocuğunuzun daha iyi biri eğitim hayatı geçirebilmesi, ilerleyen yıllarda ihtiyaçlarının karşılanması, kısacası daha iyi bir gelecek sahibi olması için … Bu yatırımların yapılış nedenini onlara basit dilde, anlayabilecekleri şekilde aktarmalısınız.

Çocuğunuzun geleceğini çocuğunuz ile birlikte planlayabilirsiniz. Finansal adımlarınızı, yatırım fikirlerinizi ona anlatabilirsiniz. Böylece çocuklar kendilerini finansal anlamda güvende hissedebilecekleri gibi onlar için iyi bir rol model örneği sergilemiş olursunuz.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Finansal Okuryazarlık Düzeyinizin Sınırlarını Belirleyin

Çocuklarınız İçin Hedefli Yatırım