Yeni Başlayanlar için Robo Danışmanlık Kılavuzu

Yeni Başlayanlar İçin Robo Danışmanlık Kılavuzu

Robo Danışmanlık Nedir?

Robo danışmanlık son dönemlerde finansal teknolojilerin en önemli gündem maddelerinden biridir. Genel olarak “yatırım tavsiyeleri sunan dijital platform ve uygulamalar” olarak tanımlanan robo danışmanların iki tane önemli özelliği bulunmaktadır. Bu özellikler ise insan müdahalelerinin olmaması ve sahip oldukları teknolojik altyapıdır.

Yeni nesil, kendini güncelleyen, yapay zeka tabanlı robo danışmanlar, milyonlarca müşteri için kişiye özel hesaplamalar yapmakta ve herkesi ayrı ayrı takip etmektedir.

İdeal robo danışmanlar, varlık ve portföy yönetimi alanlarında insan müdahalesi olmadan finansal algoritmalar, optimizasyon, alım-satım sinyalleri ve trend analizleri üzerine gelişen bir makine öğrenmesi olduğu için aktif portföy yönetimine göre daha iyi getiri sağlama potansiyeline sahiptirler.

robo danışmanlık

Robo danışmanlık platformları yatırım tutarlarında genellikle alt limit olmaması, hizmet maliyetlerinin daha düşük olması, şeffaflık ve benzeri nedenlerle geleneksel yatırım danışmanlığından farklılaşarak öne çıkmaktadırlar. Bu durumda yakın gelecekte robo danışmanların geleneksel yatırım danışmanlarına kıyasla daha da çok tercih edileceği ve kolay benimseneceği öngörülmektedir.

Robo danışmanlık sistemleri temelde yedi hizmet vermektedir. Geliştirilen ve güncellenen yazılımlar bu hizmetleri sağlamaktadırlar. Bu hizmetler;

 • Online hesap açılması,
 • Risk profillerinin kişiselleştirilerek hesaplanması ve müşterinin en iyi şekilde tanınması,
 • Finansal algoritmanın varlık dağılımı tavsiyeleri oluşturması,
 • Varlık dağılımı tavsiyelerinin milyonlarca kişiye, kişisel risk profili ve beklentisine uygun kişiselleştirilerek uygulanması,
 • Operasyon ve emir işlem sistemleri ile entegrasyonu,
 • 24 saat, 365 gün etkin ve karşılaştırılabilir şeffaf raporlama,
 • Gereken durumlarda tekrar değerlendirme ve işlem (rebalance) yapılabilmesi şeklindedir.

 

Robo Yatırımının Avantajları Nelerdir?

Robo danışmanların avantajları aşağıdaki gibidir;

 • Her yerden kolayca erişilebilen hizmet sunmaktadır.
 • Herkese aynı kalitede ve eşit dijital yatırım danışmanlığı hizmeti amaçlamaktadır.
 • Yatırım tavsiyesini bir kez değil düzenli olarak vermektedir.
 • Geniş müşteri kitlelerini amaçlamaktadır. Bu nedenle daha düşük masraflar alır.
 • Yatırım tutarı alt limitleri daha düşüktür.
 • İşlem maliyeti açısından daha avantajlıdır.
 • Zamanınızı fazla almadan daha iyi zamanınızı yönetmenize imkan tanır.
 • Yüzlerce yatırım fonu ve hisse senedi arasından seçim ve portföy çeşitlendirmesi yapmanıza, doğru zamanlarda alım-satım kararları vermenize, performansları takip ederek daha iyi getiriler sağlamanıza yardımcı olan en önemli finansal teknoloji araçlarından biridir.

robo danışman nedir

Robo Yatırımın Dezavantajları Nelerdir?

Robo danışmanların dezavantajları aşağıdaki gibidir;

 • Robo danışmanlık platformlarında regülasyonda sorun ortaya çıkabilir.
 • Robo danışmanın profil oluşturmak için müşteriye sorduğu soruların doğruluğu henüz kabullenilmiş değil.
 • Robo danışmanlar sadece platformlarında tanımlı finansal enstrümanlar arasından tercih yapabilir. Bu nedenle müşteriyi yanlış yönlendirme riski bulunmaktadır.
 • Robo danışmanın düşük ücret ile hizmet vermesi sürdürülebilirlik açısından şüphe ile yaklaşılan konulardan biridir.

robo danışman

Robo Yatırım Benim İçin Uygun mu?

Robo danışmanlar birikimlerini ve yatırımlarını yönetmek isteyen yatırımcılar için uygundur. Yatırımcıların kendilerini yakından tanımalarına yardımcı olarak yatırım alışkanlıkları ve davranışlarını analiz eder. Yatırımcı karakter profillerini ortaya çıkararak kişiye özel yatırım fonları veya hisse senetleri arasından uygun ürünlerin seçilmesini sağlar. Robo danışmanlar, seçilen bu ürünler ile kişiye özel portföyler oluştur, yatırım tavsiyeleri verir ve daha iyi getiriler elde etmeleri için yardımcı olur.

Bilimsel olarak kanıtlanmış, Nobel ödüllü algoritmaları teknoloji ile birleştirerek kolay, anlaşılır ve kullanımı basit bir biçimde sunan İyi Gelir’in platformuna siz de ücretsiz bir şekilde kayıt olarak akıllı portföyleri görebilirsiniz.

 

İyi Gelir, akıllı portföyler sunan bir algoritmaya sahiptir. İyi Gelir, piyasa parametrelerini sürekli olarak takip etmekte ve her ay akıllı portföylerini yenilemektedir. Siz de bu portföyleri inceleyebilir ve hedeflerinize ulaşmak için kolaylıkla kullanabilirsiniz.

İyi Gelir’de hedeflerinizi analiz etmek ve yatırımcı davranışınıza uygun portföyü takip ederek dijital bir yatırım deneyimlemek mümkün.

İyi Gelir, sizler için portföyünüzü takip eder, hedeflerinize en uygun yatırım çözümlerini size sunar ve piyasalardaki değişimleri doğru şekilde takip ederek portföyünüzü en iyi şekilde günceller.

Siz de akıllı portföyleri İyi Gelir web sitesini ya da uygulamasını kullanarak inceleyebilir, yatırım kararlarınız için yardım alabilir ve paranızı akıllı portföylerle yöneterek birikimlerinizi büyütebilirsiniz.

 

Yatırım Yapmanın 7 Erdemi

Yatırımcının 7 Ölümcül Hatası

Yatırım Piyasalarında Kasım Ayında Gerçekleşen Gelişmeler