SIKÇA SORULAN SORULARBaşlarken

İyi Gelir’e hoşgeldiniz! İyi Gelir yatırım fonlarıyla ilgili her türlü bilgiye ulaşabileceğiniz, analizler yapabileceğiniz ve fon portföylerinizi takip edebileceğiniz bir bilgilendirme platformudur.
İyi Gelir üyelik esasına göre hizmet vermektedir. 30 günlük ücretsiz kullanımın ardından üyeliğinizi başlatabilirsiniz. Platformumuzda ihtiyacınıza uygun paketler yer almaktadır. Bu paketlerden birisini seçtiğinizde ve ödemesini yaptığınızda üyeliğiniz başlamış olur.
 1. https://iyigelir.net adresine girin.
 2. Anasayfadaki Fon Platformu düğmesine tıklayın.
 3. Açılan sayfada (https://fonanaliz.iyigelir.net) sağ üstteki Kayıt Ol düğmesine tıklayın.
 4. Gelen sayfada bilgilerinizi girin, e-posta adresinizi yazın ve şifrenizi belirleyin. Kayıt ol düğmesine bastıktan sonra, vermiş olduğunuz e-posta adresinize gelen onay mailindeki doğrulama linkini tıklayın. Böylelikle hesabınız doğrulanmış olur.
 5. Tekrar https://fonanaliz.iyigelir.net adresine girdiğinizde bu kez sağ üstteki Giriş Yap düğmesine tıklayın. Açılan sayfada e-posta adresinizi ve şifrenizi girin. Böylelikle 30 günlük deneme süreniz başlamış olur.
 6. 30 günlük deneme süresinin sonunda kendinize en uygun paketi seçin ve bir ödeme yöntemi girin. Paketiniz aylık, 6 aylık veya yıllık döngüsüne göre otomatik olarak güncellenir.
 7. İşlem tamam! Artık fonları ve portföyünüzü analiz edebilirsiniz.
Alım/satım işlemleriniz platformumuzda seçimini yaptığınız aracı kurum ve/veya banka hesabınız üzerinden gerçekleştirilir. İyi Gelir’de herhangi bir müşteri hesabı açıp para tutmuyoruz.
Evet güvende. Bilgileriniz bir güvenlik protokolü olan SSL ile şifrelenerek başkaları tarafından izlenemez ve erişilemez.
Yaşadığınız durum ile ilgili detaylı bilgiyi destek@iyigelir.net adresine mail atarak bize iletebilirsiniz.
Platformumuzda SSL ile şifreleme yapılmaktadır. Ayrıca kullanıcı bilgileriniz sistemde kriptolanarak tutulmaktadır. Belirli periyotlarda web güvenlik testleri yapılmaktadır.
Hayır. İyi Gelir’in amacı finansal dünya ve piyasalar hakkında bilgisi olmayan kişilere yardım etmek. Ancak bilmeniz gereken tek bir şey var, o da potansiyel getiri ile risk arasındaki ilişki. Yüksek getiri beklentiniz varsa, bunu risk almadan yapamazsınız.İyi Gelir Robo Portföyler

İyi Gelir, robo portföyleri oluştururken yatırım metodolojisi olarak Modern Portföy Teorisi’ni (MPT) ve Black-Litterman Modeli’ni kullanır. Dünya finans piyasalarında genel kabul görmüş ve geniş bir kullanım alanına yayılmış olan MPT, “portföyün babası” olarak adlandırılan Harry Markowitz’e 1990 yılında Nobel Ekonomi Ödülü’nü getirmiştir. Finans akademisyenleri ve aynı zamanda Goldman-Sachs yatırım şirketinde portföy yöneticiliği yapan Fischer Black and Robert Litterman, 1992 yılında MPT’yi geliştirerek Black-Litterman Modeli’ni oluşturmuşlardır. Black-Litterman Modeli, günümüzde birçok robo danışmanlık platformu tarafından kullanılan modeldir.
Belirlediğiniz her bir finansal hedefinize uygun portföyler oluşturuyoruz. Emeklilik için biriktiriyorsanız emeklilik yatırım fonlarından oluşan, diğer hedefleriniz içinse yatırım fonlarından oluşan portföyler inşa ediyoruz.
Ülkemiz sermaye piyasalarında farklı finansal kuruluşlara ait 450’ye yakın yatırım fonu bulunmakta. Yatırımcılar diledikleri fonları İyi Gelir ile kendi banka ve/veya aracı kurumlarındaki hesapları üzerinden TEFAS (Türkiye Elektronik Fon Dağıtım Platformu) altyapısı ile alıp satabilmekte. İyi Gelir olarak, TEFAS’ta yer alan tüm yatırım fonlarını kullanarak portföyler oluşturuyoruz. Portföylerde yer alacak fonları, kısa ve uzun vadeli performans gibi kriterleri dikkate alarak seçiyoruz. Emeklilik fonları içinse iki farklı durum söz konusu: İster bir emeklilik şirketini platformumuzda seçersiniz ve sonrasında bu emeklilik şirketine ait emeklilik fonlarından oluşan portföyü beğeninize sunarız. Bu fonlar arasından seçim yaparken yine kısa ve uzun vadeli performans gibi kriterleri göz önüne alıyoruz. İsterseniz de, risk profilinizi seçerek BEFAS’ta yer alan tüm emeklilik fonları içinden oluşturduğumuz fon sepetlerini inceleyebilirsiniz.
İyi Gelir Robo Portföyleri piyasadaki gelişimlere ve değişmelere bağlı olarak dinamik bir şekilde değişir.
Portföy oluşturmanın amacı, farklı yatırım araçlarını bir araya getirerek alınan toplam riski düşürmektir. Portföy içinde yer alan bazı varlıkların fiyatları yükselirken bazılarının fiyatı düşebilir. Böylelikle birinden edilen zarar diğerinden elde edilen kar ile karşılanabilir. Çeşitlendirme için kısaca “yumurtaları ayrı sepetlere koyma stratejisi” de diyebiliriz.

Portföyünüzün maruz kaldığı riskleri aşağıdaki başlıklar altında toplayabiliriz:

 • Piyasa riski
 • Enflasyon, döviz ve faiz oranı riskleri
 • Volatilite ve korelasyon riski
 • Likidite ve değerleme riski
 • Kredi riski
 • Yasal riskler ve vergi riski
Yatırımla ilgili davranış şeklinizdir. Size en uygun portföyleri oluşturabilmemiz risk profilinizi doğru tanımlamamıza bağlıdır. Mevcut platformumuzda dört farklı risk profili bulunmaktadır: korumacı, dengeli, hareketli ve hırslı. Bu profillerden birisini seçerek portföy dağılımı alabilirsiniz. Platformumuzun daha sonraki versiyonlarında risk profilinizi ölçmeye yönelik uygulamalar geliştirilecektir.
Mevcut platformumuzda dört farklı risk profilinden birisini seçebilir, sonrasında seçiminizi değiştirebilirsiniz. Platformumuzun daha sonraki versiyonlarında risk profilinize yönelik interaktif arayüzleri kullanarak risk profilinizi yeniden belirleyebilirsiniz.