SIKÇA SORULAN SORULAR

İyi Gelir Benim İçin Ne Yapar?

İyi Gelir bir dijital yatırım yönetimi platformudur. Paranızı yönetmeniz için size yardım eder. İster genel yatırım amacıyla, isterseniz de emeklilik için birikimlerinizi yönetirken finansal bağımsızlık kazanmanızı sağlar. İyi Gelir Ludens İleri Finansal Hizmetler ve Danışmanlık’ın bir alt markasıdır.
Öncelikle İyi Gelir’e kayıt oluyorsunuz. Ardından sizi tanımaya çalışıyoruz ve finansal hedeflerinizi (ev/araba almak, evlenmek, eğitim masrafları, seyahate çıkmak, emeklilik vb.) belirleyebilmeniz için size yardım ediyoruz. Sonrasında her bir finansal hedefinize uygun portföyler oluşturuyoruz. Piyasaları sürekli takip ederek birikimlerinizi daha iyi yönetmeniz için sizin yerinize çalışıyoruz. Size, istediğiniz zaman ve yerden paranızın gidişatını izlemek kalıyor.
İyi Gelir’de herhangi bir minimum yatırım tutarı yok. Misyonumuz, yatırım yönetiminin herkes için ulaşılabilir olmasını mümkün kılmak. Yatırım kararlarında yalnız kalan küçük birikim sahiplerine destek olabilmek için herhangi bir yatırım tutarı kısıtı koymuyoruz.
Belirlediğiniz her bir finansal hedefinize uygun portföyler oluşturuyoruz. Emeklilik için biriktiriyorsanız emeklilik yatırım fonlarından oluşan, diğer hedefleriniz içinse yatırım fonlarından oluşan portföyler inşa ediyoruz.
Verdiğimiz hizmetler için herhangi bir ücret talep etmiyoruz.
Alım/satım işlemleriniz platformumuzda seçimini yaptığınız banka hesabınız üzerinden gerçekleştirilir. İyi Gelir’de herhangi bir müşteri hesabı açıp para tutmuyoruz.
Hayır. İyi Gelir’in amacı finansal dünya ve piyasalar hakkında bilgisi olmayan kişilere yardım etmek. Ancak bilmeniz gereken tek bir şey var, o da potansiyel getiri ile risk arasındaki ilişki. Yüksek getiri beklentiniz varsa, bunu risk almadan yapamazsınız.
Evet tabii! Bunun için İyi Gelir iki farklı seçenek sunuyor: İster “yatırım fonları”ndan oluşturduğumuz portföylerle uzun vadeli yatırım yaparak emekliliğiniz için biriktirebilirsiniz. İsterseniz de emeklilik birikiminizi “emeklilik fonları”ndan oluşturduğumuz portföylerle planlayabilirsiniz.

İyi Gelir’in Yatırım Metodolojisi Nedir?

İyi Gelir, yatırım metodolojisi olarak Modern Portföy Teorisi’ni (MPT) ve Black-Litterman Modeli’ni kullanır. Dünya finans piyasalarında genel kabul görmüş ve geniş bir kullanım alanına yayılmış olan MPT, “portföyün babası” olarak adlandırılan Harry Markowitz’e 1990 yılında Nobel Ekonomi Ödülü’nü getirmiştir. Finans akademisyenleri ve aynı zamanda Goldman-Sachs yatırım şirketinde portföy yöneticiliği yapan Fischer Black and Robert Litterman, 1992 yılında MPT’yi geliştirerek Black-Litterman Modeli’ni oluşturmuşlardır. Black-Litterman Modeli, günümüzde birçok robo danışmanlık platformu tarafından kullanılan modeldir. 
İyi Gelir’in sunduğu portföyler piyasadaki gelişimlere ve değişmelere bağlı olarak dinamik bir şekilde değişir.
Ülkemiz sermaye piyasalarında farklı finansal kuruluşlara ait 250’nin üzerinde yatırım fonu bulunmakta. Yatırımcılar diledikleri fonları kendi banka hesapları üzerinden TEFAS (Türkiye Elektronik Fon Dağıtım Platformu) altyapısı ile alıp satabilmekte. İyi Gelir olarak, TEFAS’ta yer alan tüm yatırım fonlarını kullanarak portföyler oluşturuyoruz. Portföylerde yer alacak fonları, kısa ve uzun vadeli performans gibi kriterleri dikkate alarak seçiyoruz.
Portföy oluşturmanın amacı, farklı yatırım araçlarını bir araya getirerek alınan toplam riski düşürmektir. Portföy içinde yer alan bazı varlıkların fiyatları yükselirken bazılarının fiyatı düşebilir. Böylelikle birinden edilen zarar diğerinden elde edilen kar ile karşılanabilir. Çeşitlendirme için kısaca “yumurtaları ayrı sepetlere koyma stratejisi” de diyebiliriz.
Evet. Portföylerimizin performansını platformumuzda bilginize sunuyoruz. Kıyaslama yapabilmeniz için karşılaştırma ölçütlerinin performanslarını da yayınlıyoruz. Performans grafik ve tablolarımızı belirli dönemler itibariyle yeniliyoruz.
Portföyünüzün maruz kaldığı riskleri aşağıdaki başlıklar altında toplayabiliriz:
 • Piyasa riski
 • Enflasyon, döviz ve faiz oranı riskleri
 • Volatilite ve korelasyon riski
 • Likidite ve değerleme riski
 • Kredi riski
 • Yasal riskler ve vergi riski
Yatırımla ilgili davranış şeklinizdir. Size en uygun portföyleri oluşturabilmemiz yatırımcı davranışınızı doğru tanımlamamıza bağlıdır. Mevcut platformumuzda dört farklı yatırımcı davranışı bulunmaktadır: korumacı, dengeli, hareketli ve hırslı. Bu yatırım davranışlarından birisini seçerek portföy dağılımı alabilirsiniz. Platformumuzun daha sonraki versiyonlarında yatırımcı davranışınızı ölçmeye yönelik uygulamalar geliştirilecektir.
Mevcut platformumuzda dört farklı yatırımcı davranışından birisini seçebilir, sonrasında seçiminizi değiştirebilirsiniz. Platformumuzun daha sonraki versiyonlarında yatırımcı davranışına yönelik interaktif arayüzleri kullanarak yatırımcı davranışınızı yeniden belirleyebilirsiniz.

Pratik Konular

İyi Gelir’e üye olmak ücretsizdir ve sadece birkaç dakikanızı alır. Birkaç soruyu cevaplandırdıktan ve yatırımcı davranışınızı belirledikten sonra portföy dağılımınızı görebilirsiniz. Sanal bir tutar üzerinden oluşturulan portföyünüzün dönemlik performansını platformumuzdan takip edebilirsiniz.
İyi Gelir olarak müşterilerimize ait bilgilerin gizliliğini ve güvenliğini sağlama hususuna özel bir önem göstermektedir. Bu husus İyi Gelir’in bu konudaki hassasiyetinin gereği olmasının yanı sıra, ilgili yasal mevzuat uyarınca da yasal bir yükümlülüktür. Web sitemizin ziyaret edilmesi sırasında otomatik olan veya olmayan yöntemlerle kaydettiğimiz ve elektronik olarak bizimle paylaştığınız kişisel verileriniz, öncelikle taleplerinizin yerine getirilmesini temin edebilmek, daha sonra ise İyi Gelir olarak size daha iyi hizmet sunmak amacıyla kullanılacaktır. İyi Gelir olarak kişisel verilerinizin korunması ve güvenliği ile ilgili gereken özeni göstermekteyiz. Müşterilerimize ait kişisel veriler dahil olmak üzere tüm bilgiler müşterilerin onayı olmaksızın, ilgili yasal mevzuat hükümlerinin öngördüğü biçimde bu bilgilere erişme yetkisi olan yasal kurumlar ve yetkililer hariç olmak üzere hiçbir şekil ve surette üçüncü taraflarla paylaşılmamaktadır. Ayrıntılar için Kişisel Verilerin Korunması ile ilgili bölümü okuyabilirsiniz.
Evet. Mobil uygulamamız için tıklayınız.
İyi Gelir sitesinin güvenliğini sağlamak için gerekli önlemleri almıştır. Bu önlemler:
 • Hizmetlerin izlenmesi.
 • Gelen ve giden taleplerin analizi ve filtrelenmesi.
 • Kayba veya başarısızlığa karşı koruma sağlamak için hizmetlerin ve verilerin replike edilmesi.
 • Üretim sunucularının ileri-teknoloji güvenlik duvarlarının arkasında yalıtılması.
 • Sunuculara belirli sertifikaların tanımlanması ve bu sayede “ortadaki adam” saldırı riskinin ortadan kaldırılması.
Üye olabilmeniz için gerekli tüm bilgileri girdiğinizden emin olun. Ancak bu şekilde size portföy dağılımlarını gösterebiliriz. Daha fazla bilgi ve iletişim için info@iyigelir.net’e yazın.
“Şifremi Unuttum” butonuna basın. Yeni şifreniz sitemize girmiş olduğunuz e-posta adresinize gelecektir.

BİRİKİMLERİNİZE İYİ GELİR!

Birikimlerinizi en iyi şekilde yönetmek için
HEMEN BAŞLA
close-link

Birikimlerinizi En İyi Şekilde Yönetin

İyi Gelir ile size sunduğumuz portföyleri uygulayın, yaptığınız yatırımları ve porföyünüzün durumunu istediğiniz gibi takip edin
HEMEN BAŞLA
close-link
Bana tıkla