EUROBOND FONU NEDİR?

“Eurobond fonu nedir?” sorusuna cevap vermeden önce kısaca Eurobondun ne olduğuna değinecek olursak; Eurobond, devletlerin, banka ya da özel şirketlerin kaynak ihtiyaçları için kendi ülkeleri dışından döviz cinsinden ihraç ettikleri borçlanma araçlarıdır.Devlet, banka ve özel şirketler tarafından ihraç edilebilen eurobondlar genellikle uzun vadede işlem görürler ve döviz üzerinden kaynak sağlarlar. Eurobondların vadesi genellikle 5- 30 yıl arasında değişiklik gösterdiğinden orta ve uzun vadeli yatırım araçları olarak kabul edilir.

Eurobond Fonları ise portföylerinde en az yüzde 80 oranında eurobond bulunduran yatırım fonlarıdır. Ülkemizde 9 farklı Eurobond fonu bulunmaktadır. Bizler bireysel olarak 8 farklı Eurobond fonuna yatırım yapabiliriz. Ek olarak belirli şartlara uygunluk gösteren yatırımcılar için ayrı bir Eurobond fonu olan Özel Eurobond yatırım fonu vardır. Bu fonların 7 tanesine TL üzerinden işlem yapılırken 2 tanesine ise $ üzerinden işlem yapılır.  TL üzerinden işlem yapılan fonlara yatırım yapmak isteyen yatırımcılar TEFAS (Türkiye Elektronik Fon Dağıtım Platformu) ve KAP (Kamuyu Aydınlatma Platformu) üzerinden fonlar hakkında bilgi sahibi olup, TEFAS üzerinden alım satım işlemlerini gerçekleştirebilirler. Dolar üzerinden işlem yapılan fonlar ise B tipi borçlanma araçları yatırım fonu olarak değerlendirilir. Bu fonların alım satım işlemleri ise TEFAS üzerinden değil, uygulamaya koyan kurumlardan gerçekleştirilebilir.

Eurobond Fonlarının Düzenlemesi

Ülkelerin kredi borçlanma maliyetlerini etkileyen ve Türkçe karşılığı kredi risk primi olan CDS (Credit Default Swap), eurobond fonlarının değerlerinin değişmesiyle oldukça bağlantılıdır. Şöyle ki; CDS, yatırımcıların bir ülkenin yatırım araçlarına olan algısını ifade eder ve günlük olarak değişim gösterir. Türkiye’nin CDS puanı 306.46’dır. Ülkeye yönelik risk algısının artması CDS oranlarının yükselmesine neden olur. Bu durum Eurobondların faizini yükseltir ve buna bağlı olarak da Eurobond fiyatları düşer. Yatırımcılar da bunu, ekonominin kötüye gidişatı olarak yorumlar. Eğer CDS puanı düşüş gösterirse faizler düşer, Eurobond fiyatları da buna bağlı olarak yükseliş yaşar. Buradan çıkarılacak sonuç da ekonominin iyiye gittiği ve yabancı yatırımcıların güveninin arttığı anlamına gelir.

Eurobond Fonlarında Gelir Elde Edilmesi

Eurobond fonlarında gelir, iki türlü oluşur: İlki fon portföyünde yer alan eurobondların fiyatının yükselmesine bağlı olarak fonun değeri artar. İkincisi, ise fon portföyündeki, eurobondların kupon faiz ödemelerinden gelir elde edilir. Eurobondlarda kupon ödemesi alabilmek için en az 6 ay beklemek gerekir. Kupon ödemesi diye tabir ettiğimiz gelir, birikmiş faizin ödenmesidir. Eurobond fonlarında bu birikmiş faizi yatırımcı hesabına alamaz, fon yöneticisi bu geliri tekrar eurobond almak için kullanır.

Eurobond Fonlarında Yönetim Ücretleri ve Vergilendirme

Eurobond fonlarında net vergilendirme vardır. Bu vergi, net karın %10’u olarak ücretlendirilir. Bu vergiye gelir stopaj vergisi ismi verilir.

Yönetim ücretlerine bakıldığında, yıllık %0.8 ile %3 arası değişen ücretlendirme söz konusudur.

Eurobond mu Eurobond Fonu mu Daha Karlı

Bireysel yatırımcıların eurobond yatırımı yaparken dikkat etmesi gereken ayrıntı; eurobond sağlayıcı kuruluşun uyguladığı verginin, eurobondun özelliğine ve vadesine göre değişiklik gösterebileceğidir. Eurobond fonlarında ise yukarıda da belirttiğimiz gibi %10’luk kesin bir vergilendirme vardır.

Fonlar 1 ile 7 arasında risk derecesi alır. Eurobond fonlarının risk derecesi göz önünde bulundurulduğunda, 5 derecesi ile orta ve yüksek risk grubundadır.

Fon yöneticileri, yatırımcı çıkış yaptığında gerekli ödemenin yapılabilmesi için genellikle yüksek likiditeye sahip olan eurobondları portföylerinde tutarlar. İkincil piyasası güçlü olan hükümetler ve bankaların eurobondları tercih edilir.

Göz önünde bulundurulması gerekli olan bir husus da, eurobond fonlarında alış ve satış işlemlerinin süresi (valör) sizi etkileyecek işlemlerden birisidir. Alış işlemleri genellikle 1 gün sürerken, satış işlemleri ise 2- 4 gün arası sürmektedir. Bu emirler yurt dışı piyasalarına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

 

 

 

BİRİKİMLERİNİZE İYİ GELİR!

Birikimlerinizi en iyi şekilde yönetmek için
HEMEN BAŞLA
close-link

Birikimlerinizi En İyi Şekilde Yönetin

İyi Gelir ile size sunduğumuz portföyleri uygulayın, yaptığınız yatırımları ve porföyünüzün durumunu istediğiniz gibi takip edin
HEMEN BAŞLA
close-link
Bana tıkla